Piłka nożna jest kobietą

Rusza sezon kobiecej piłki nożnej

  • fot. awf.wroc.pl

  • zfotbal.cz


Piłka nożna to nasz sport narodowy. Kopią młodsi i starsi. Narodowa reprezentacja, którą ciężko zaliczyć  do tuzów europejskiego futbolu, ma wciąż niezłą oglądalność w TV.

A jak się w tym wszystkim odnajduje futbol w wydaniu pań? Piłkarki w Polsce wciąż bywają obiektem docinek, ich zagrania boiskowe porównywane są z tymi z meczów z udziałem mężczyzn. Ale na szczęście to niejedyny obraz kobiecej piłki nożnej.

Wrocław ma nietuzinkowe tradycje w tej dyscyplinie. Wystarczy tylko przypomnieć, że seniorki Klubu Sportowego AZS Wrocław ośmiokrotnie stawały na najwyższym stopniu podium w ekstraklasie. Jeżeli do tego dołożymy czterokrotne zdobycie Pucharu Polski, występy w europejskiej Lidze Mistrzyń, liczbę kadrowiczek i sukcesy juniorskie, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że dziewczyny osiągnęły w tym sporcie naprawdę dużo i warto je dopingować w kolejnych meczach.  

W tym roku reprezentacja Polski do lat 17 zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy, pokonując w finale Szwecję 1:0. W złotej kadrze Zbigniewa Witkowskiego znalazły się trzy zawodniczki AZS-u Wrocław: Katarzyna Gozdek i Karolina Ostrowska, grające na obronie, oraz Dominika Dereń w formacji pomocy. To największy sukces kobiecej piłki nożnej w tej kategorii wiekowej. Polki pokonały koleżanki z krajów, które legitymują się zdecydowanie bogatszą historią rozgrywek. Tym bardziej cieszy sukces polskiego futbolu.

28 sierpnia rozpoczyna się kolejny sezon ligowych zmagań. Podopieczne Jerzego Szalińskiego  zakończyły poprzedni sezon na piątej pozycji. W rozgrywkach brało udział dziesięć drużyn, a mistrzem kraju została RTP Unia Racibórz. Tegoroczną rundę jesienną wrocławianki rozpoczną spotkaniem derbowym w Lubinie. Ten mecz ma swój dodatkowy smaczek – aż siedem byłych zawodniczek AZS-u występuje obecnie w lubińskim Zagłębiu. Mecz 1. kolejki ekstraligi kobiet odbędzie się w środę, 28 sierpnia na Stadionie Górniczym w Lubinie przy ul. M. Curie-Skłodowskiej o godz. 17.00.

W rundzie jesiennej wrocławianki wszystkie swoje spotkania rozgrywać będą gościnnie na stadionie AWF-u, na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy budynku P5, przy ul. Paderewskiego 35 (do czasu ukończenia remontu boiska na stadionie AZS-u).  

Otwarty przed dwoma laty obiekt to pełnowymiarowe boisko ze sztuczną trawą tzw. IV generacji (z rekomendacją FIFA). Komfort jest zbliżony do gry na naturalnej trawie, a dzięki zastosowanej technologii świetnie pochłania energię uderzeń oraz upadków. To jedno z najnowocześniejszych tego typu boisk w Europie.

Najbliższe mecze we Wrocławiu:
01.09. g. 11.00, KS AZS Wrocław - RTP Unia Racibórz
15.09. g. 11.00, KS AZS Wrocław - KS GOSiRKi Piaseczno
05.10. g. 16.00, KS AZS Wrocław - KKPK Medyk Konin
03.11. g. 11.00, KS AZS Wrocław - ISD AJD Gol Częstochowa

Wstęp wolny.

 Patrycja Wojciechowska Zgłoś uwagę