Pawilon na Zakrzowie – osiedlowe miejsce spotkań

Na początku maja miał swoje uroczyste otwarcie. Teraz inicjatorzy powstania Pawilonu na Zakrzowie mają na niego kolejne pomysły, tak aby stał się miejscem aktywności mieszkańców. Do realizacji wszystkich założeń, potrzebują jednak wsparcia.

  • fot. Grażyna Ewa Skonieczna


– Brakuje na Zakrzowie miejsca, które spełniałoby funkcje kulturalno-społeczne, gdzie w luźnej atmosferze moglibyśmy się bardziej zintegrować, poznać czy ciekawie spędzić czas. Stąd nasza inicjatywa, aby dać mieszkańcom osiedla swego rodzaju namiastkę lokalnego domu kultury – mówi inicjatorka powstania Pawilonu na Zakrzowie Monika Glińska ze stowarzyszenia Zmieniaj Zakrzów.

Pawilon ustawiony został w samym centrum Zakrzowa, w parku Jedności, który dla przypomnienia powstał w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i zmienił pobliskie otoczenie nie do poznania, dając mieszkańcom miejsce odpoczynku i rekreacji dla całej rodziny.

– Pawilon został nam użyczony na okres 2 lat, za co szczególne podziękowania należą się Strefie Kultury Wrocław, która odpowiedziała na naszą prośbę. Swego czasu wypatrzyłam go na placu Społecznym i pomyślałam, że idealnie wpisywałby się w naszą ideę parku Jedności jako miejsce spotkań – dodaje Monika Glińska.

Uroczyste otwarcie i nowe pomysły

Z nami udane otwarcie Pawilonu Zakrzów, które przypadło na początek maja. Wówczas nie zabrakło wielu dodatkowych atrakcji towarzyszących temu wydarzeniu. – Były bańki mydlane i trampolina, którą użyczyła nam Rada Osiedla Stare Miasto, przekąski przygotowane przez mieszkańców, czy muzyka, która płynęła ze sprzętu dostarczonego przez Radę Osiedla Psie Pole-Zawidawie – opowiada inicjatorka pawilonu.

W trakcie pikniku zrodziło się także wiele nowych pomysłów, które być może w niedalekiej przyszłości uda się wspólnymi siłami mieszkańców i członków stowarzyszenia zrealizować. Padła propozycja osiedlowych zajęć tanecznych i fitness, cyklicznych spotkań dla mam czy sąsiedzka wymiana ubrań.

Co więcej, pawilon będzie ważnym elementem podczas realizacji zwycięskich projektów mikrograntowych. 14 lipca odbędzie się tu wieczór wspomnień w ramach projektu „Zakrzów dawniej, Zakrzów dziś. Stwórzmy razem sąsiedzką kronikę”, jak również odegra ważną rolę w grze miejskiej, realizując projekt „Śladami rodziny Kornów”, która planowana jest na 2 czerwca.

– Jesteśmy otwarci na różne pomysły i aktywności, które z chęcią pomożemy zorganizować i poprowadzić. Warunek jest jednak taki, że wszystkie wydarzenia dla mieszkańców organizowane w pawilonie muszą być bezpłatne. Dużo zatem zależy od samych mieszkańców i od ich kreatywności – sugeruje Monika Glińska.

Pomoc w doposażeniu pawilonu

Choć Pawilon na Zakrzowie wystartował już z pierwszymi działaniami, inicjatorzy pomysłu z chęcią przyjmą kilka rzeczy, które pozwolą na odpowiednią aranżację jego wnętrza. – Przydałby się dodatkowy stolik i regał na książki, a także leżaki. Być może znalazłby się sponsor, który chciałby nam je podarować w zamian za reklamę. Tak naprawdę przyjmiemy wszystko, co sprawi, że będzie bardziej przytulnie i swojsko. Na ten moment wnętrze pawilonu ozdobiliśmy zdjęciami z czasów, kiedy prowadziliśmy na osiedlu pawilon ESK. Oczywiście większe pole do manewru dałby także agregat prądotwórczy – kończy pomysłodawczyni Pawilonu na Zakorzowie.

Osoby zainteresowane współpracą mogą kontaktować się z koordynatorami Pawilonu na Zakrzowie poprzez oficjalny fanpage Zmieniaj Zakrzów lub drogą mailową: zmieniajzakrzow@gmail.comZgłoś uwagę