Tadeusz Pawłowski nie jest już trenerem piłkarskiego Śląska

Tadeusz Pawłowski nie jest już pierwszym trenerem piłkarzy Śląska Wrocław. Jego obowiązki do końca 2018 roku przejmie dotychczasowy asystent, Paweł Barylski. Od stycznia 2019 roku zespół WKS-u poprowadzi nowy szkoleniowiec, prawdopodobnie z zagranicy

  • Fot. Krystyna Pączkowska, WKS Śląsk Wrocław

    Fot. Krystyna Pączkowska, WKS Śląsk Wrocław


Tadeusz Pawłowski, po ostatnich słabych wynikach drużyny, oddał się do dyspozycji zarządu klubu.

Funkcję szkoleniowca wrocławskiego zespołu pełnił od 19 lutego 2018 roku. W sumie w tym roku poprowadził Śląsk w 35 spotkaniach, a łącznie, wliczając poprzednie lata, na ławce trenerskiej WKS-u zasiadał 138 razy. Pod tym względem zajmuje trzecie miejsce w historii Śląska. Na stronie internetowej klubu ogłoszono, że Pawłowski obejmie ponownie funkcję dyrektora akademii piłkarskiej.

– Darzę Tadeusza Pawłowskiego olbrzymim szacunkiem. To legenda Śląska Wrocław i chciałbym, aby nadal był ważną częścią klubu. Obecnie znaleźliśmy się jednak w trudnej sytuacji. Uznaliśmy, że konieczne są zmiany, które dadzą drużynie nowy bodziec i pomogą w walce o ligowe punkty. Wspólnie doszliśmy do porozumienia, że Tadeusz Pawłowski powinien powrócić na stanowisko dyrektora akademii – podkreślił Piotr Waśniewski, prezes zarządu Śląska Wrocław.

O zwolnieniu trenera Tadeusza Pawłowskiego zdecydowała słaba postawa drużyny w obecnym sezonie Lotto Ekstraklasy.

Zespół w ostatnich sześciu meczach we wszystkich rozgrywkach przegrał aż czterokrotnie i odnotował dwa remisy, odpadając m.in. z rozgrywek Pucharu Polski. W lidze drużyna, która miała bić się w czołowej ósemce, zajmuje dopiero 14. miejsce z zaledwie punktem przewagi nad strefą spadkową. W sumie w 18 ligowych kolejkach WKS zwyciężył zaledwie cztery razy, notując pięć remisów i dziewięć porażek. Ostatni raz z trzech punktów w Lotto Ekstraklasie piłkarze Śląska cieszyli się w październiku.

Paweł Barylski pierwszym trenerem do końca 2018 r.

Drużynę WKS-u w dwóch najbliższych meczach poprowadzi Paweł Barylski, który w 2010 i 2012 roku tymczasowo obejmował już stanowisko pierwszego szkoleniowca.

Przez większość swojej kariery trenerskiej związany był ze Śląskiem Wrocław. Zaczynał od pracy z młodzieżą, a w 2007 roku dołączył do sztabu Ryszarda Tarasiewicza, w którym pełnił potem rolę II trenera. Wywalczył awans do ekstraklasy, by następnie pracując u boku trenerów Oresta Lenczyka, Stanislava Levego oraz Tadeusza Pawłowskiego, prowadzić Śląsk do mistrzostwa Polski, srebrnego i brązowego medalu, Superpucharu Polski czy też pamiętnych występów w europejskich pucharach.

– Dziękuję całemu sztabowi szkoleniowemu za wspólną pracę. Dobrze znam i niezwykle cenię Pawła Barylskiego. Ufam, że jeśli będzie realizował swoją koncepcję prowadzenia zespołu, przyniesie to oczekiwane efekty – powiedział Tadeusz Pawłowski.

Barylski jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Do wrocławskiego klubu powrócił w lutym tego roku, łącząc początkowo pracę dyrektora akademii piłkarskiej oraz asystenta trenera. W sierpniu 2018 uzyskał licencję trenerską UEFA Pro.Zgłoś uwagę