Literacka Nagroda Europy Środkowej

Pavol Rankov laureatem Nagrody im. Gorbaniewskiej

Pierwszym laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej został słowacki pisarz Pavol Rankov. Na jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” w tłumaczeniu Tomasza Grabińskiego (Książkowe Klimaty) oddano najwięcej głosów w plebiscycie przeprowadzonym na stronie internetowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

  • Pavol Rankov


Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej przyznano w tym roku po raz pierwszy. Jury „Angelusa” ustanowiło ją, by w ten sposób uczcić pamięć zmarłej w 2013 roku Natalii Gorbaniewskiej, pierwszej przewodniczącej, wybitnej rosyjskiej poetki i tłumaczki, legendy  ruchu dysydenckiego w ZSRR.

Biorący udział w głosowaniu mogli wybierać spośród  siedmiu książek zakwalifikowanych przez jury do finału tegorocznej edycji „Angelusa”.

Pisarz ze Słowacji

Pavol Rankow (rocznik 1964) jest słowackim pisarzem. Pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Jego twórczość tłumaczona na wiele języków. Rankov jest autorem trzech zbiorów opowiadań: „S odstupom času” (Z perspektywy czasu, 1995); „My a oni / Oni a my” (My i oni / Oni i my, 2001); „V tesnej blízkosti” (W pobliżu, 2004). Ich polski wybór ukazał się w 2011 roku pod tytułem „Bratysława jest mała”. W 1995 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Ivana Kraski, przyznawaną debiutującym słowackim autorom. Historyczna powieść Rankova „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” otrzymała w 2009 r. Europejską Nagrodę Literacką oraz kilka prestiżowych nagród słowackich (m.in. Nagroda Czytelników dziennika „SME”, Nagroda Fundacji Banku Tatra). Adaptacja powieści została wystawiona przez Słowacki Teatr Narodowy. W 2011 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Matky” (Matki).

30 lat rywalizacji

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” opowiada o rywalizacji między trzema kolegami, która rozpoczyna się w 1938 roku na basenie w Levicach. Trzech nastolatków – Węgier, Czech i Żyd – organizuje prywatne zawody pływackie. Nagrodą dla zwycięzcy będzie prawo do ubiegania się o względy pięknej rówieśniczki Márii. Peter, Jan i Gabriel nie wiedzą jednak, że ich wyścig będzie trwał przez kolejne 30 lat. Młodzieńcza miłość zmieni życie całej czwórki. Fascynacji jedną kobietą nie przerwą ani wojna, ani pierwsze dwie dekady komunistycznych rządów w Czechosłowacji, choć historia i polityka wystawią ich przyjaźń na ciężką próbę. Losy głównych bohaterów przeplatają humorystyczne epizody, w których gościnnie pojawiają się autentyczne postaci historyczne takie jak Miklós Horthy, Jozef Tiso, Klement Gottwald czy Iwan Koniew.

Laureatów nagród  przyznawanych przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – Nagrody Głównej i nagrody dla tłumacza poznamy 18 października podczas uroczystej gali „Angelusa”, która rozpocznie się o godz. 20 we wrocławskim Teatrze Muzycznym „Capitol”.Zgłoś uwagę