wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Oto laureat naukowej Nagrody Heisiga: prof. Jan Potempa

Prof. Jan Potempa, laureat Nagrody Heisiga, fot. archiwum prywatne

Mikrobiolog prof. Jan Potempa został laureatem pierwszej edycji Nagrody Heisiga, którą wręczono podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Reklama

Prof. dr hab. Jan Potempa jest kierownik Zakładu Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Zajmuje się m.in. bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenia przyzębia, a do jego osiągnięć należy m.in. przełomowe odkrycie znaczenia paradontozy w rozwoju chorób systemowych, m.in. zapalenia stawów, zachłystowego zapalenia płuc, choroby Alzheimera.

Podczas piątkowej uroczystości w Oratorium Marianum krakowski uczony odebrał medal i czek na 200 tys. zł.

- Jestem naukowcem-hobbystą, to znaczy, że nauka mnie zawsze bawiła - mówił prof. Jan Potempa. - Cieszę się, że moja praca przyczyniła się do lepszego poznania pewnych chorób, przede wszystkim choroby Alzheimera.

Nagroda Heisiga została ustanowiona w 2021 roku. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest prof. Norbert Heisig, niemiecki lekarz pochodzący z Breslau. Od wielu lat angażuje się on w działania na rzecz wrocławskiego środowiska akademickiego, jest honorowym przewodniczącym Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nagroda będzie przyznawana co dwa lata.

Fot. archiwum prywatne

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama