Wrocław. Europejska Stolica Kultury

UWAGA: Opłaty na Moście Piaskowym

Strażnicy z halabardami staną w czwartek (4 września) na Moście Piaskowym i będą pobierać myto od przechodzących. Opłatą będzie wiedza o wrocławskich mostach. To akcja promocyjna programu „Mosty" w ramach ESK 2016.

  • Most Piaskowy we Wrocławiu

    Most Piaskowy we Wrocławiu

  • Most Piaskowy we Wrocławiu

    Most Piaskowy we Wrocławiu


Myto na moście Piaskowym będzie pobierane od godz. 16 do wieczora. To sposób na promocję programu „Mosty" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
- Czekamy na ciekawe, kreatywne inicjatywy, inspirowane historią wrocławskich mostów i tożsamością naszego miasta - mówi Karolina Marciniak, koordynatorka projektu. - Autorzy zrealizują je następnie na wybranym przez siebie moście. Twórcy najlepszych pomysłów mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości nawet 80 tysięcy złotych.

Pobieranie opłat na moście to stara wrocławska tradycja. Na moście Piaskowym myto obowiązywało w średniowieczu. Jednak jeszcze w XIX w. pobierano je także na przeprawie, która znajdowała się mniej więcej w miejscu obecnego mostu Pokoju (przejście kosztowało 4 fenigi, a most nazywał się Czterofenigowym). Z kolei most Osobowicki nazywał się dawniej Groszowym – upamiętniono w ten sposób starszą przeprawę, która znajdowała się niedaleko. Pieszy płacił dwa fenigi (równowartość jednego grosza), a furmanka grosz srebrny.

Jak wziąć udział w programie „Mosty”?         
Aby zgłosić się do programu, należy złożyć wypełniony wniosek zawierający wybór mostu, uzasadnienie, opis swojej koncepcji, wybór artysty lub animatora kultury, z którym projekt będzie realizowany oraz planowany budżet. W projekcie mogą brać udział osoby fizyczne, grupy nieformalne, stowarzyszenia, fundacje, kościoły, związki wyznaniowe, a nawet spółdzielnie socjalne. Nabór wniosków trwa do 15 października 2014.

Wnioski i potrzebne formularze

Najbliższe  spotkanie informacyjne  w sprawie projektu Mosty - piątek (5 września) o godz. 17 w Biurze ESK 2016, przy ul. Komuny Paryskiej 39-41. Dodatkowo też będzie o projekcie ,,mikrogranty ESK 2016”

akZgłoś uwagę