Odszedł profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki

Profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki przez całe artystyczne życie związany był z Wrocławiem i tutejszą Akademią Sztuk Pięknych. Studia w pracowni Eugeniusza Gepperta ukończył w 1971 roku, następnie pracował w swojej alma mater jako pedagog we własnej pracowni malarstwa, a od 1990 do 1993 roku był rektorem ASP. W połowie lat 90. do 2009 prowadził zajęcia malarskie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Profesor Klimczak-Dobrzaniecki miał 74 lata.

  • Profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki/fot. ASP Wrocław


Wielokrotnie nagradzany (m.in. Indywidualną Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w 1993 r. i I Złotą Paletą na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes sur Mer we Francji w 1995 r.) profesor Klimczak-Dobrzaniecki uczestniczył w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech). Jego prace były prezentowane na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych w kraju (m.in. we Wrocławiu, Krakowie) i zagranicy (w Berlinie, Rzymie, Tokio) i są w wielu kolekcjach i zbiorach prywatnych.

Paweł Lewandowski Palle, kurator wystawy prac profesora Klimczaka-Dobrzanieckiego „Próba retrospektywy” w Bydgoszczy pisał o jego twórczości: „Malarstwo Klimczaka-Dobrzanieckiego odnosi się do czegoś autentycznego i ważnego, posiada jakość. Jego obrazy są piękne i kompletne. Ich siła, jeśli to nie tylko moja nie do wytłumaczenia fascynacja, ma moc przenoszenia we wspomnienia. Namalował ileś obrazów, które wzruszają i poruszają. Czyż to nie jest właśnie siła malarstwa? Jest kolor, forma, treść, są poparte warsztatem wartości rudymentarne, i to wszystko jest indywidualne.”Zgłoś uwagę