wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Odszedł profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki
Profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki fot. ASP Wrocław
Profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki

Profesor Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki przez całe artystyczne życie związany był z Wrocławiem i tutejszą Akademią Sztuk Pięknych. Studia w pracowni Eugeniusza Gepperta ukończył w 1971 roku, następnie pracował w swojej alma mater jako pedagog we własnej pracowni malarstwa, a od 1990 do 1993 roku był rektorem ASP. Profesor Klimczak-Dobrzaniecki miał 74 lata.

Reklama

Wielokrotnie nagradzany (m.in. Indywidualną Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w 1993 r. i I Złotą Paletą na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes sur Mer we Francji w 1995 r.) profesor Klimczak-Dobrzaniecki uczestniczył w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech). Jego prace były prezentowane na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych w kraju (m.in. we Wrocławiu, Krakowie) i zagranicy (w Berlinie, Rzymie, Tokio) i są w wielu kolekcjach i zbiorach prywatnych.

Paweł Lewandowski Palle, kurator wystawy prac profesora Klimczaka-Dobrzanieckiego „Próba retrospektywy” w Bydgoszczy pisał o jego twórczości: „Malarstwo Klimczaka-Dobrzanieckiego odnosi się do czegoś autentycznego i ważnego, posiada jakość. Jego obrazy są piękne i kompletne. Ich siła, jeśli to nie tylko moja nie do wytłumaczenia fascynacja, ma moc przenoszenia we wspomnienia. Namalował ileś obrazów, które wzruszają i poruszają. Czyż to nie jest właśnie siła malarstwa? Jest kolor, forma, treść, są poparte warsztatem wartości rudymentarne, i to wszystko jest indywidualne.”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl