Nowy mural na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dzieło sztuki i hotel dla pszczół

Odsłonięcie malowidła obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim to jedno z wydarzeń obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego. To nie tylko ładny obrazek, lecz także hotel dla pszczół murarek.

  • Nowy mural powstał na budynku przy placu Grunwaldzkim, fot. archiwum Uniwersytetu Przyrodniczego

    Nowy mural powstał na budynku przy placu Grunwaldzkim, fot. archiwum Uniwersytetu Przyrodniczego


 Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas  studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Mural zaprojektował i namalował Wojciech Kołacz (pseudonim artystyczny Otecki). Wrocławski artysta podkreśla, zawsze stara się, by jego prace miały nie tylko wymiar artystyczny, ale i edukacyjny, by skłaniały do refleksji i odkrywania ponadczasowych prawd.

Uczelnia ma pasieki, miód i pszczeli mural

 Hasło „Mamy zielone pojęcie” jest mi bliskie, bo pokazuje harmonie człowieka z przyrodą, uświadamia jak ważne dla nas są drzewa, owady, życie w zgodzie z naturą. Dodatkowo nigdy do tej pory nie malowałem murala, który stanie się mieszkaniem dla pszczół – mówi muralista.

W przymocowanych do ściany dwudziestu domkach mieszkają pszczoły murarki – łagodne, bezpieczne dla ludzi owady, które doskonale radzą sobie z zapylaniem roślin.

ONZ szacuje, że pszczoły zapylają aż 71 ze stu gatunków roślin, dzięki którym uzyskujemy 90 proc. żywności na świecie. Ich rola w ekosystemie jest ogromna! Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę, nie tylko ekologiczną. Na Uniwersytecie Przyrodniczym jest grono naukowców zaliczanych do najlepszych znawców pszczelich zwyczajów i problemów zdrowotnych tych owadów w kraju. Uczelnia ma swoje pasieki i produkuje swój miód.

Pomysłodawcy projektu liczą na to, że wkomponowane w mural skrzydła motyla oraz napis „Mamy zielone pojęcie” #UPWr, staną się popularnym miejscem wykorzystywanym do zdjęć.

Upwr/w

Fot. archiwum UPWrZgłoś uwagę