wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowy mural na Uniwersytecie Przyrodniczym. Dzieło sztuki i hotel dla pszczół

Nowy mural powstał na budynku przy placu Grunwaldzkim, fot. archiwum Uniwersytetu Przyrodniczego

Odsłonięcie malowidła obok Centrum Dydaktyczno-Naukowego na placu Grunwaldzkim to jedno z wydarzeń obchodów 70-lecia Uniwersytetu Przyrodniczego. To nie tylko ładny obrazek, lecz także hotel dla pszczół murarek.

Reklama

 Chcieliśmy nie tylko nietypowo zazielenić miejsce, którym w czasie roku akademickiego przechodzi codziennie nawet kilka tysięcy ludzi. Chcieliśmy też, by to miejsce łączyło nas  studentów, absolwentów i wykładowców, zarówno ideą, którą wyraża namalowane na ścianie hasło „Mamy zielone pojęcie”, jak poczuciem wspólnoty, która będzie zamykana w kadrze podczas wspólnych, pamiątkowych zdjęć – mówi prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Mural zaprojektował i namalował Wojciech Kołacz (pseudonim artystyczny Otecki). Wrocławski artysta podkreśla, zawsze stara się, by jego prace miały nie tylko wymiar artystyczny, ale i edukacyjny, by skłaniały do refleksji i odkrywania ponadczasowych prawd.

Uczelnia ma pasieki, miód i pszczeli mural

 Hasło „Mamy zielone pojęcie” jest mi bliskie, bo pokazuje harmonie człowieka z przyrodą, uświadamia jak ważne dla nas są drzewa, owady, życie w zgodzie z naturą. Dodatkowo nigdy do tej pory nie malowałem murala, który stanie się mieszkaniem dla pszczół – mówi muralista.

W przymocowanych do ściany dwudziestu domkach mieszkają pszczoły murarki – łagodne, bezpieczne dla ludzi owady, które doskonale radzą sobie z zapylaniem roślin.

ONZ szacuje, że pszczoły zapylają aż 71 ze stu gatunków roślin, dzięki którym uzyskujemy 90 proc. żywności na świecie. Ich rola w ekosystemie jest ogromna! Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę, nie tylko ekologiczną. Na Uniwersytecie Przyrodniczym jest grono naukowców zaliczanych do najlepszych znawców pszczelich zwyczajów i problemów zdrowotnych tych owadów w kraju. Uczelnia ma swoje pasieki i produkuje swój miód.

Pomysłodawcy projektu liczą na to, że wkomponowane w mural skrzydła motyla oraz napis „Mamy zielone pojęcie” #UPWr, staną się popularnym miejscem wykorzystywanym do zdjęć.

Upwr/w

Fot. archiwum UPWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama