Nowości książkowe wrocławskich wydawnictw. Co czytać wiosną

Pięć wrocławskich wydawnictw poleca swoje wiosenne nowości. Czytać możemy norweskie kryminały, polską powieść historyczną, historię o epidemii ospy we Wrocławiu, wywiad z krasnalem, czy świetną monografię o czcionce Solidarności, którą znaleźć można było nie tylko na plakacie „Człowieka z żelaza” Wajdy.


Wydawnictwo Bukowy Las

Redaktorka Elżbieta Kaczorowska szczególnie poleca „Wielką wojnę” Szymona Jędrusiaka, trzeci tom trylogii poświęconej postaci Zawiszy Czarnego, legendarnego polskiego rycerza, który wsławił się m.in. walcząc w bitwie pod Grunwaldem. Wcześniejsze dwie części tryptyku to „Aragonia” i „Droga do króla”. – Wszystkie łączą sporą dawkę wiedzy historycznej z intrygą szpiegowską, więc są świetną propozycją nie tylko dla miłośników historii, ale i gatunków takich, jak thriller, czy książka sensacyjna – przekonuje Elżbieta Kaczorowska.

Druga z nowości to „Podróże po ludzkim ciele” szkockiego lekarza Gavina Francisa, który miał być geografem, a okazało się, że zamiast palcem po mapie, odbywa fascynujące podróże po ludzkim ciele opowiadając o fukncjonowaniu naszego organizmu.

Wydawnictwo Ossolineum

Nowością jest świetna książka „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” Agaty Szydłowskiej, która ukazała się w serii Na Jeden Temat. – Publikujemy w niej monografie poświęcone konkretnemu tematowi, wybrane wątki i mniej znane wydarzenia z historii polskiej kultury – wyjaśnia redaktorka Aleksandra Żuberek.

W nowej książce przeczytamy o legendarnym liternictwie – piśmie nazywanym solidarycą, a stworzonym na potrzeby NSZZ Solidarność, choć używanym przez wiele grup społecznych i środowisk oraz o TypoPolo (od połaczenia nazw typografia i disco polo), typografii dostępnej wszędzie, nieuregulowanej, widocznej na szyldach na bazarach, czy w barach. – Szydłowska pokazuje, że litery, choć pozornie obojętne i politycznie przezroczyste, są jednak uwikłane w procesy społeczne – nie ma wątpliwości Żuberek.

Wydawnictwo Atut

Magdalena Garbacz poleca „Nocny wywiad z krasnalem”. – Nikt jeszcze nigdy nie porozmawiał z ulubieńcem wrocławian i turystów, a autor, Wojciech majczyk, namówił go, by opowiedział o historii miasta i Dolnego Śląska – wyjaśnia. Dowiemy się więc m.in. od krasnala Automatka (siedzącego na maszynie górniczej) o kopalniach na Dolnym Śląsku, od Eskulapka o lekarzu Lenina, a od Szomola o życiu muzycznym Wrocławia.

Nowością jest także książka „Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych” Piotra Stanisława Załuskiego, której akcja rozgrywa się w latach 1817-1880, a bohaterami są m.in. rodzina Wieniawskich (ze skrzypkiem Henrykiem w roli głównej), Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Fiodor Dostojewski. 

Wydawnictwo Dolnośląskie

Natalia Twardy z WD zdecydowanie poleca zwrócić uwagę na kryminały Larsa Keplera, którego tożsamość dopiero niedawno ujawniono (książki pisze małżeństwo Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho). Seria z komisarzem Jooną Linną doczekała się już jednej ekranizacji, a wkrótce będzie kolejna i serial. Wydawnictwo promuje na razie trzy tytuły Keplera: „Łowca”, „Hipnotyzer”, „Kontrakt Paganiniego”.

Wydawnictwo Warstwy

Wznowienie słynnej książki Jerzego Bogdana Kosa 2Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” w 55. rocznicę epidemii to spora gratka dla wielbicieli historii Wrocławia i regionu, zwłaszcza że nowa edycja wzbogacona została o niepublikowane wcześniej informacje (w tym tą o tym, kto przywiózł wirusa ospy do Wrocławia) i zdjęcia. Fantastyczna lektura i wyzwanie dla przyszłych scenarzystów, bo to wymarzony materiał na thriller.Zgłoś uwagę