wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowości książkowe wrocławskich wydawnictw. Co czytać wiosną
Nowości książkowe wrocławskich wydawnictw. Co czytać wiosną

Pięć wrocławskich wydawnictw poleca swoje wiosenne nowości. Czytać możemy norweskie kryminały, polską powieść historyczną, historię o epidemii ospy we Wrocławiu, wywiad z krasnalem, czy świetną monografię o czcionce Solidarności, którą znaleźć można było nie tylko na plakacie „Człowieka z żelaza” Wajdy.

Reklama

Wydawnictwo Bukowy Las

Redaktorka Elżbieta Kaczorowska szczególnie poleca „Wielką wojnę” Szymona Jędrusiaka, trzeci tom trylogii poświęconej postaci Zawiszy Czarnego, legendarnego polskiego rycerza, który wsławił się m.in. walcząc w bitwie pod Grunwaldem. Wcześniejsze dwie części tryptyku to „Aragonia” i „Droga do króla”. – Wszystkie łączą sporą dawkę wiedzy historycznej z intrygą szpiegowską, więc są świetną propozycją nie tylko dla miłośników historii, ale i gatunków takich, jak thriller, czy książka sensacyjna – przekonuje Elżbieta Kaczorowska.

Druga z nowości to „Podróże po ludzkim ciele” szkockiego lekarza Gavina Francisa, który miał być geografem, a okazało się, że zamiast palcem po mapie, odbywa fascynujące podróże po ludzkim ciele opowiadając o fukncjonowaniu naszego organizmu.

Wydawnictwo Ossolineum

Nowością jest świetna książka „Od solidarycy do TypoPolo. Typografia a tożsamości zbiorowe w Polsce po roku 1989” Agaty Szydłowskiej, która ukazała się w serii Na Jeden Temat. – Publikujemy w niej monografie poświęcone konkretnemu tematowi, wybrane wątki i mniej znane wydarzenia z historii polskiej kultury – wyjaśnia redaktorka Aleksandra Żuberek.

W nowej książce przeczytamy o legendarnym liternictwie – piśmie nazywanym solidarycą, a stworzonym na potrzeby NSZZ Solidarność, choć używanym przez wiele grup społecznych i środowisk oraz o TypoPolo (od połaczenia nazw typografia i disco polo), typografii dostępnej wszędzie, nieuregulowanej, widocznej na szyldach na bazarach, czy w barach. – Szydłowska pokazuje, że litery, choć pozornie obojętne i politycznie przezroczyste, są jednak uwikłane w procesy społeczne – nie ma wątpliwości Żuberek.

Wydawnictwo Atut

Magdalena Garbacz poleca „Nocny wywiad z krasnalem”. – Nikt jeszcze nigdy nie porozmawiał z ulubieńcem wrocławian i turystów, a autor, Wojciech majczyk, namówił go, by opowiedział o historii miasta i Dolnego Śląska – wyjaśnia. Dowiemy się więc m.in. od krasnala Automatka (siedzącego na maszynie górniczej) o kopalniach na Dolnym Śląsku, od Eskulapka o lekarzu Lenina, a od Szomola o życiu muzycznym Wrocławia.

Nowością jest także książka „Natchnieni albo kroniki czasów romantycznych” Piotra Stanisława Załuskiego, której akcja rozgrywa się w latach 1817-1880, a bohaterami są m.in. rodzina Wieniawskich (ze skrzypkiem Henrykiem w roli głównej), Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Fiodor Dostojewski. 

Wydawnictwo Dolnośląskie

Natalia Twardy z WD zdecydowanie poleca zwrócić uwagę na kryminały Larsa Keplera, którego tożsamość dopiero niedawno ujawniono (książki pisze małżeństwo Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho). Seria z komisarzem Jooną Linną doczekała się już jednej ekranizacji, a wkrótce będzie kolejna i serial. Wydawnictwo promuje na razie trzy tytuły Keplera: „Łowca”, „Hipnotyzer”, „Kontrakt Paganiniego”.

Wydawnictwo Warstwy

Wznowienie słynnej książki Jerzego Bogdana Kosa 2Ospa 1963. Alarm dla Wrocławia” w 55. rocznicę epidemii to spora gratka dla wielbicieli historii Wrocławia i regionu, zwłaszcza że nowa edycja wzbogacona została o niepublikowane wcześniej informacje (w tym tą o tym, kto przywiózł wirusa ospy do Wrocławia) i zdjęcia. Fantastyczna lektura i wyzwanie dla przyszłych scenarzystów, bo to wymarzony materiał na thriller.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl