Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Nowe Żerniki – ruszają przygotowania

Rozpoczynają się prace przygotowawcze do budowy osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Za przygotowanie projektu dróg wewnętrznych, chodników, oświetlenia ulicznego, struktury wodno-kanalizacyjnej i komunikacji z resztą miasta odpowiadać będą Wrocławskie Inwestycje.


Rozpoczynają się prace przygotowawcze do budowy osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Za przygotowanie projektu dróg wewnętrznych, chodników, oświetlenia ulicznego, struktury wodno-kanalizacyjnej i komunikacji z resztą miasta odpowiadać będą Wrocławskie Inwestycje.

Osiedle Nowe Żerniki Nowe Żerniki to olbrzymie przedsięwzięcie, inspirowane wystawą WuWa (Wohnuung und Werkraum)  sprzed 85 lat temu, zorganizowaną przez śląski oddział Werkbundu na wrocławskiej Wielkiej Wyspie. WuWa okazała się jednym z najciekawszych eksperymentalnych osiedli modernistycznych lat 20. ubiegłego wieku. Nowa WuWa zajmie obszar 40 hektarów w okolicy ul. Kosmonautów. Zostanie wybudowana na terenie należącym do miasta. Będzie osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której powstaną przedszkole, szkoła, dom kultury, kościół, osiedlowy bazarek, dom opieki, boiska, siedziba lekarza rodzinnego.

- Podzieliśmy prace na dwa etapy – wyjaśnia Sławomir Kanik, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji. – Pierwszy obejmuje układ komunikacyjny osiedla, czyli sieć dróg wewnętrznych, chodników, przygotowanie niezbędnych sieci wodno-kanalizacyjnej i innych. Drugi etap to skomunikowanie osiedla z miastem i wpięcie go w ul. Kosmonautów – dodaje.

Przygotowania sfinansuje miasto i MPWiK. Koszty koncepcji programowo-przestrzennej wyniosą ponad 335 tys. zł, a dokumentacji projektowej ponad 360 tys. zł. Wykonawcami będą firma Egis oraz BBKS Projekt. Umowy z nimi podpisał Paweł Rychel, prezes WI. 


Nowe Żerniki połączone będą z miastem skrzyżowaniem Trasy Targowej z ul. Kosmonautów. Ulica zostanie poszerzona – będzie mieć po dwa pasy w obu kierunkach. Ruch w kierunku osiedla odbywać się będzie przez nową pętlę, natomiast w kierunku centrum z osiedla wyjeżdżać się będzie prawoskrętem. Koszt prac wyniesie 7,9 miliona zł. 

Harmonogram prac związanych z infrastrukturą osiedla podzielono na trzy etapy: od czerwca do stycznia 2014 przygotowywana będzie koncepcja programowo-przestrzenna, od marca 2014 do lutego 2015 powstawać będzie dokumentacja techniczna, a roboty budowlane przewidziano na lata 2015-2016.

Budowa skrzyżowania łączącego Nowe Żerniki z miastem będzie trochę krótsza: koncepcja projektowa i pozwolenia na budowę obejmą czas od czerwca  do grudnia 2013. Budowa łącznika potrwa od 2014 do 2015 roku.

 - Zbliża się moment składania ofert przez inwestorów – mówi Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury UM. – Deweloperzy prowadzą rozmowy z architektami, przeprowadzają analizy ekonomiczne, jednocześnie wciąż pracują architekci. Przed wakacjami zajmą  się koncepcją oświetlenia przestrzeni publicznej – wyjaśnia. Termin składania ofert przez inwestorów wyznaczono na 12 lipca.

„Nowe Żerniki” to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. W projektowaniu bierze udział blisko 40 architektów, którzy pracują ze sobą metodą warsztatową. Wspólnie opracowują plan całego założenia i koncepcje architektoniczne przyszłej zabudowy.

Prace nad osiedlem podzielono na dwa etapy – pierwszy potrwa do roku 2016, drugi od 2016 do 2020. W pierwszym etapie powstanie około czterystu mieszkań, a ogólna liczba nie przekroczy pięciu tysięcy. Miasto sfinansuje budowę infrastruktury drogowej, a domy mieszkalne wzniosą deweloperzy, będą też domy wybudowane przez TBS.

ak
Zgłoś uwagę