Nowe tramwaje. Umowa na PESY podpisana

Spółka MPK Wrocław podpisała umowę z firmą PESA Bydgoszcz S.A. na zakup sześciu w pełni niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów z rodziny TWIST. Producent ma pół roku na dostarczenie składów do Wrocławia.


Nowe wrocławskie tramwaje mają pochodzić z rodziny TWIST. Będą 3-członowe i jako pierwsze w naszym mieście w stu procentach niskopodłogowe. Oznacza to nie tylko łatwiejsze wsiadanie do pojazdów, ale również przemieszczanie się po nich bez barier - typu schodki, czy krawężniki. PESA pomieści 222 pasażerów i oferuje 58 miejsc siedzących. Ma długość 32 metrów i szerokość 2,4 m.

Ergonomiczne stanowisko pracy motorniczego jest klimatyzowane i wyposażone w pulpit z centralnym terminalem wielofunkcyjnym, co pozwala ograniczyć do minimum ilość przycisków.

Podłoga w strefie wejścia na wysokości 350 mm nad główką szyny oraz zamontowana w pojeździe rampa dla wózków dziecięcych i inwalidzkich pozwala korzystać z tramwaju osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz usprawnia wymianę pasażerów.

Tramwaje Twist będą wyposażone w systemy informacyjno-reklamowe, a wykorzystanie innowacyjnych technologii umożliwi kontrolowanie pracy pojazdów na trasie za pomocą diagnostyki ON-LINE. Z poziomu obsługi zajezdni dostępny jest podgląd i kontrola podstawowych podzespołów tramwaju oraz systemów bezpieczeństwa. Pozwala to monitorować ON-LINE stan techniczny pojazdów będących na trasie.

Zakup tramwajów jest jednym z elementów składowych większego Projektu zatytułowanego  Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu - Etap II (w skr. ZSTS II), przewidzianego do dofinansowania środkami unijnymi. Miasto zapewni spółce środki na sfinalizowanie zakupu sześciu pojazdów za kwotę około 50 milionów, jednocześnie ubiegając się o ich częściowy zwrot w ramach dotacji. Jest to pierwszy etap nowej wymiany wrocławskiego taboru tramwajowego.  

 

materiały prasowe

Zgłoś uwagę