Od 15 marca pociągi zmieniają rozkład

Nowe połączenia lokalne, zmienione godziny odjazdów, komunikacja zastępcza na kilku trasach. 15 marca wchodzi w życie wiosenna korekta kolejowych rozkładów jazdy.

  • Od 15 marca nastąpi korekta rozkładów jazdy. (fot.PKP Intercity)


Korekta dotyczy połączeń krajowych oraz lokalnych i obejmuje okres do 13 czerwca 2020 roku. Najwięcej zmian w naszym regionie dotyczy połączeń Kolei Dolnośląskich. Wiele zmian, to zmiany na lepsze, bo wraz z korektą rozkładu jazdy, Koleje Dolnośląskie uruchomią nowe połączenia na trasach z Wrocławia Głównego do Oleśnicy, Legnicy, Wałbrzycha Miasto oraz Kątów Wrocławskich.

 - Najwięcej dodatkowych pociągów, dzięki decyzji rady gminy o dofinansowaniu połączeń, pojawi się na trasie z Wrocławia do Kątów Wrocławskich. W dni robocze między stacjami będzie kursować 9 dodatkowych par pociągów. Pozwoli to na osiągniecie 20-minutowego taktu pociągów - mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.  

Czytaj więcej: Odwołane połączeni międzynarodowe ze względu na koronawirus

Pasażerowie będą mogli również skorzystać w weekendy z pociągu odjeżdżającego o 4:34 ze stacji Wrocław Główny w kierunku stacji Oleśnica oraz powrotnego z Oleśnicy w stronę Wrocławia o godzinie 5:20. Pojawi się także pociąg z Wrocławia Głównego do Legnicy o godzinie 23:45 kursujący od 3 kwietnia br. w piątki. Natomiast podróżujący z Wrocławia Głównego do Wałbrzycha od 19 kwietnia br. będą mogli w niedziele skorzystać z pociągu o 14:27 oraz w stronę powrotną z Wałbrzycha o godzinie 15:36.

Komunikacja zastępcza na remontowanych trasach

Wiosną na dobre rozkręcą się również inwestycje na trasach kolejowych prowadzone przez PKP PLK. W związku z tym, na kilku odcinkach w regionie będzie obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza.

Zmiany obejmą pasażerów podróżujących do Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy Zachodniej, Oleśnicy, Grabowna Wielkiego, Krotoszyna, Wałbrzycha, Głuszycy, Kłodzka i Świebodzic.

Komunikacja zastępcza będzie obowiązywać na trasie:

  • Świdnica – Dzierżoniów/Bielawa Zachodnia w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2020 r
  • Oleśnica/Grabowno Wielkie – Krotoszyn od 1 do 30 kwietnia 2020 r.
  • Wałbrzych Miasto – Głuszyca/Kłodzko Miasto od 1 kwietnia do 13 czerwca 2020 r.
  • Świebodzice – Wałbrzych Miasto od 1 kwietnia do 13 czerwca 2020 r.

W przypadku relacji Świebodzice – Wałbrzych Miasto za dwa pociągi  (nr 69281 i nr 69285) wprowadzona zostanie kolejowa komunikacja zastępcza. Natomiast pociągi nr 69246 i nr 69250 kursować będą w skróconej relacji  Świebodzice – Wrocław Główny.

Ponadto drobne zmiany obejmą także pasażerów podróżujących w relacji Lubań Śląski – Wrocław Główny, Lubin – Wrocław Główny, Szklarska Poręba – Wrocław, Kąty Wrocławskie – Wrocław Zachodni oraz Legnica/Bielawa Zachodnia – Kłodzko Główne.

Bez większym zmian kursować będą pociągi PolRegio/Przewozy Regionalne. W przypadku tego przewoźnika należy się spodziewać drobnych korekt godzin odjazdów pociągów.

Kompleksowa informacja i pomoc dla podróżnych

Na czas wprowadzenia korekty rozkładu jazdy,15 i 16 marca na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, będą służyć informacjami pomocnymi w podróży.

Informacje dotyczące obowiązującego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów, w wyszukiwarkach portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Obecnie testowana jest nowa funkcja aplikacji BILKOM – mailowe i SMS-owe powiadomienia o opóźnieniach pociągów dla podróżnych, którzy kupią bilety przez internetZgłoś uwagę