Podwórko przy Ruskiej jeszcze jaśniejsze – nowe neony [ZDJĘCIA]

Zewnętrzna galeria neonów znajdująca się w podwórku przy ul. Ruskiej 46 powiększyłą się o kolejne świecące okazy. Fundacja Neon Side Wrocław ozdobiła neonami elewację budynku znajdującego się vis-à-vis Galerii Neon Side. Oficjalne odpalenie kolejnych neonów odbyło się w minioną sobotę, a na podwórku zaświeciły się m.in. Hanka, Florian i trzy dawne wrocławskie kina.

 • neony

  fot. U. Jagielnicka

 • neony

  fot. U. Jagielnicka

 • neony

  fot. U. Jagielnicka

 • neony

  fot. U. Jagielnicka

 • neony

  fot. U. Jagielnicka

 • neony

  fot. U. Jagielnicka


Klubogaleria w podwórku przy ul Ruskiej 46c działa od połowy listopada ubiegłego roku. Na miejscu można się napić kawy, herbaty lub piwa i obejrzeć kolekcję świecących neonów, które zdobią nie tylko wnętrze galerii, ale również, a może przede wszystkim, podwórko, w którym ta się znajduje.

14 listopada ubiegłego roku podwórko przy ulicy Ruskiej 46c po raz pierwszy rozświetliły odrestaurowane przez fundację Neon Side neony. Dokładnie w pierwszą rocznicę tego wydarzenia planowane jest odpalenie kolejnych świecących reklam, które dzięki fundacji rozpoczną swoje drugie życie w najbardziej oryginalnym podwórku we Wrocławiu. Od kilku tygodni trwa ich intensywny montaż. Do tej pory świecące reklamy, wisiały na elewacjach dwóch budynków okalających podwórze. Obecnie kolejne reklamy pojawiły się na budynku vis-à-vis Klubogalerii Neon Side.

Galeria Neonów vol. 2 – nowa odsłona w pierwsze urodziny

Galeria Neonów vol. 2 – nowa odsłona w pierwsze urodziny

Wernisaż / Wystawa / W plenerze
Termin 14 listopada 2015 19:00

Miejsce Klubogaleria Neon Side

Zobacz

– Jest to 11 neonów, wśród których znajdzie się: Spożywczy (z ul. Spółdzielczej), Kino Warszawa i Dworcowe, Obuwie z Kościuszki (jeden z ostatnio pozyskanych), Hanka (z Powstańców Śląskich, po latach rozłąki dołączy do Rumcajsa) i takie giganty, jak Elam (z Chorwackiej), Tricot (Inowrocławska) i Cuprum – mówi Daniela Szymczak z Fundacji Neon Side. – Większość z nich będzie remontowana specjalnie na tę okazję. W niektórych zachowało się trochę oryginalnego szkła, które wykorzystamy podczas renowacji – dodaje.

Drugiej części zewnętrznej wystawy poświęcony jest również specjalny blog, na którym na bieżąco można śledzić, jak idzie praca nad jej tworzeniem. Znajdziecie tam również bardziej szczegółowe opisy neonów, które trafią na ekspozycję.

Wszystkie prezentowane w galerii neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław, założonej i prowadzonej przez Tomka Kosmalskiego. W ciągu 10 lat działalności Neon Side ocaliło blisko 60 historycznych neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska. Żaden z tych unikatowych obiektów nie miał szansy przetrwać w swoim oryginalnym miejscu. Zapomniane i niepotrzebne, trafiłyby na złom. 

Dzięki współpracy z miejską spółką Wrocławska Rewitalizacja, udało się stworzyć dla nich bezpieczny azyl. Miejsce, w którym budzą się po latach uśpienia, by znów cieszyć oczy przechodniów. Lokalizacja galerii nie jest przy tym przypadkowa – przy Ruskiej 46 przez lata działało przedsiębiorstwo Reklama, producent świetlnych szyldów dla całego Dolnego Śląska. W ten sposób emerytowane neony wracają do miejsca, w którym powstały. Można je podziwiać na co dzień – zarówno prezentowane na elewacjach budynków wokół podwórka, jak i wewnątrz klubogalerii Neon Side.

Rozbudowa galerii neonów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i darowiźnie przekazanej przez Fundację KGHM Polska Miedź. Projekt został dofinansowany przez Miasto Wrocław. Partner projektu: Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.Zgłoś uwagę