Nowe autobusy wożą już pasażerów [LISTA LINII]

Pierwsze nowe Mercedesy Citaro 2 są już na trasach i od rana, 7 października, wożą pasażerów. Przypomnijmy, MPK Wrocław kupiło 50 takich pojazdów. Zobacz, gdzie dzisiaj kursują.

  • Ponad trzydzieści z 50 zamówionych przez MPK Wrocław autobusów jeździ już na liniach. zdjęcie ilustracyjne


Ponad trzydzieści z 50 zamówionych autobusów marki Mercedes jest już od niedzieli we Wrocławiu. Już dzisiaj (7 października) prawie wszystkie wyjechały na regularne linie wozić pasażerów. 

Numery boczne nowych autobusów zaczynają się od 8441, 8442, 8443 i tak dalej aż do 8499. Wrocławskie MPK umowę na dostawę tych autobusów podpisało w marcu. Zanim wyjechały na ulice, kierowcy przewoźnika miejskiego brali też udział w szkoleniach z obsługi nowej floty. Byli nawet na specjalnym torze, gdzie trenuje się jazdę autobusami w ekstremalnych warunkach.

Czytaj więcej: Oficjalna prezentacja nowych autobusów 

 – Wizualnie dużej różnicy nie widzę w porównaniu z tymi starszymi Mercedesami, ale na pewno są świeże, pachnące, dobrze wykonane. Nic nie stuka, wygodnie się wchodzi – ocenia Anna Rogalska, którą spotkaliśmy na przystanku.  

Kierowcy MPK nowe autobusy chwalą m.in. za "szybkie" drzwi. - Mechanizm działa bardzo szybko, drzwi zamykają się natychmiast. Duży komfort pracy daje też nowa kabina i super wygodne fotele - mówi Marcin Muszyński, kierowca MPK, który miał juz okazję jeździć nowym autobusem. 

Sprawdzone rozwiązania techniczne

Mercedes Citaro 2 to autobus w pełni niskopodłogowy, klimatyzowany, spełniający najostrzejsze normy emisji spalin EURO 6. Producent, firma Evobus, udziela na ten sprzęt 5-letniej gwarancji. Jeden pojazd zabierze na pokład około 135 osób. Producent odświeżył w nowej wersji wnętrze i malowanie. W Citaro silnik jest zintegrowany z czterobiegową przekładnią. Ten model autobusu ma moduł rekuperacyjny, oznacza to, że może odzyskiwać część energii, a to skutkuje mniejszym spalaniem. Autobusy wyposażone są w monitory LCD, monitoring, głosowe zapowiadanie przystanków, tablice z informacją dla pasażerów.  

Nowe autobusy można dzisiaj spotkać na wielu liniach, obsługują m.in.: 128, A, 136, 143, 144, 119, 124, 110, 103, 106 czy 148.

Dofinansowanie z UE

Nowa flota zastępuje najbardziej wysłużone Volvo, które MPK Wrocław już powoli sprzedaje na złom. Wartość kontraktu na Mercedesy wynosi 97 mln zł. MPK pozyskało dofinansowanie unijne na zakup autobusów w wysokości 54 mln zł w ramach projektu pn. „Modernizacja taboru autobusowego transportu publicznego we Wrocławiu pod względem redukcji emisji spalin”.Zgłoś uwagę