Ostatni dzwonek, by załatwić od ręki kartę EKUZ

Jedziesz na wakację do któregoś z państw UE? To ostatni moment, aby wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego szybko i bez czekania w długiej kolejce. Od najbliższej środy 22 czerwca oddział NFZ we Wrocławiu będzie co środę pracować dłużej, do godz. 18.00, po to aby umożliwić wszystkim wyrobienie karty EKUZ.

  • karta EKUZ

    Wyrobienia karty EKUZ lepiej nie zostawiać na ostatni moment


Jak informuje Przemysław Magiera z Dolnośląskiego Oddziału NFZ we Wrocławiu obecnie karty EKUZ wydawane są na miejscu od ręki. – Czas oczekiwania na wyrobienie karty waha się pomiędzy 15 a 30 minutami. We Wrocławiu uruchomione są 3 stanowiska do obsługi bezpośredniej wnioskujących o wydanie karty EKUZ, w związku z czym kolejek jako takich nie ma – mówi Przemysław Magiera.

NFZ apeluje, aby formalności nie odkładać na ostatnią chwilę przed wyjazdem. Zwłaszcza, że karta ważna jest pół roku (5 lat w przypadku emerytów i rencistów).

Ilość wydawanych kart EKUZ rośnie z dnia na dzień. W okresie 6-10 czerwieca oddział wydał na Dolnym Śląsku 8242 karty (dla porównania tydzień wcześniej 7032, dwa tygodnie wcześniej 5388).

Kartę EKUZ można otrzymać we Wrocławiu w Oddziale NFZ przy ul. Dawida, ale też wniosek można przesłać pocztą po wypełnieniu formularza ze strony elektronicznej funduszu i wtedy kartę NFZ prześle na wskazany adres. Fundusz musi to zrobić w ciągu 3 dni, do tego trzeba doliczyć czas na otrzymanie przesyłki.

Wyjeżdżając do krajów Unii, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto mieć ze sobą. Na jej podstawie można bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych.

W środy po EKUZ do 18.00

W tym roku również wzorem lat  ubiegłych wrocławski oddział NFZ planuje wydłużyć godziny pracy w środy do 18. Rozpoczyna 22.06.2016. Godziny pracy Centrum Obsługi Ubezpieczonych DOW NFZ, Wrocław ul. Dawida 2 w każdą środę w godzinach 8.00-18.00.Zgłoś uwagę