Ikona z kropkami www.wroclaw.pl
-25%* zniżka
Kultura

Wrocławski Teatr Pantomimy

Wrocławski Teatr Pantomimy to wyjątkowe w skali świata przedsięwzięcia artystyczne

Wrocławski Teatr Pantomimy powstał w roku 1956 jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Założycielem i kierownikiem artystycznym był Henryk Tomaszewski. Pierwszy program swoją premierę miał 4. listopada 1956 roku. Zaprezentowano wtedy: Skazanego na życie, Dzwonnika z Notre-Dame wg V. Hugo, Płaszcz wg M. Gogola, Bajkę o Murzynku i Złotej królewnie. Sam Tomaszewski w tym okresie większość inspiracji czerpał z literatury.

Złota era Pantomimy

W swoich programach Tomaszewski odchodzi od literatury; poszukuje inspiracji w źródłach i formach teatru, w niemym filmie, psychologii, a także w istocie samego ruchu: jego motoryce i fakturze.

Inscenizacja w 1970 roku „Odejścia Fausta” wyznacza kolejny okres w twórczości Tomaszewskiego: pantomim spektaklowych. Przedstawienia, uważane do dziś, za szczytowe osiągnięcia Wrocławskiego Teatru Pantomimy, to widowiska o bogatej scenografii i oprawie muzycznej oraz z wyraźną strukturą dramaturgiczną: „Przyjeżdżam jutro”, „Spór”, „Sen nocy letniej”, „Rycerze króla Artura”.

Od 2009 roku funkcję dyrektora pełni Zbigniew Szymczyk. Obecna linia programowa WTP skupia się wokół zagadnień szeroko pojętego teatru fizycznego, wzbogacając środki pantomimy o różnorodne konwencje teatralne.

Informacje dotyczące COVID-19

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami w wyniku COVID-19, korzystanie z usług u Partnerów uczestniczących w programie Nasz Wrocław może być utrudniona lub niemożliwa aż do odwołania. Przed planowaną wizytą u naszych Partnerów prosimy o wcześniejsze sprawdzenie, czy świadczone usługi nie są czasowo zawieszone.

Galeria