PWr przyzna nagrodę im. Stanisława Lema. 100 tys. zł dla zwycięzcy

15 listopada, w dniu Święta Politechniki Wrocławskiej, poznamy pierwszego laureata lub laureatkę Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema. Otrzyma ją młody naukowiec, którego badania mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

 • Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków

  Kampus Politechniki Wrocławskiej, fot. Tomasz Walków


Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

– Nawet jeżeli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

– Przesłanie wynikające z jego twórczości powinny mieć też na uwadze np. osoby kierujące politechniką, ponieważ uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację – dodaje.

100 tysięcy nagrody dla młodych naukowców

Nagroda skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

– Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema, Politechnika Wrocławska

Laureat bądź laureatka otrzyma m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Zostanie również zaproszony na Politechnikę Wrocławską, na seminaria, wykłady i spotkania z młodymi naukowcami i organizacjami studenckimi.

Międzynarodowa kapituła nagrody im. Lema

Zwycięzcę wybierze kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza.

W skład kapituły Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema wchodzą:

 • prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera),
 • prof. Marja Makarow (przewodnicząca Academia Europaea, Uniwersytet Helsiński),
 • prof. Gérard Albert Mourou (Politechnika w Palaiseau pod Paryżem),
 • dr Robert-Jan Smits (prezydent Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven),
 • prof. Maciej Lewenstein (ICFO – Instytut Nauk Fotonicznych, Barcelona),
 • prof. Krzysztof Matyjaszewski (Uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburgu),
 • Tomasz Lem (członek honorowy, syn Stanisława Lema, polski tłumacz literatury anglojęzycznej),
 • sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

– Skład kapituły jest bardzo zróżnicowany, dlatego ufam, że będziemy mieli nie tylko świetnych kandydatów, ale że wybrany zostanie też wspaniały zwycięzca – podkreśla rektor Politechniki Wrocławskiej.

Jak się zgłosić?

W tym roku nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy składać do 15 października. Zwycięzcę poznamy 15 listopada podczas Święta Politechniki Wrocławskiej.

Więcej informacji na stronie Stanisław Lem European Research Prize.

mat. prasowe Politechniki WrocławskiejZgłoś uwagę