wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Akademicki Wrocław
 3. Aktualności
 4. PWr przyzna nagrodę im. Stanisława Lema. 100 tys. zł dla zwycięzcy

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

– Nawet jeżeli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

– Przesłanie wynikające z jego twórczości powinny mieć też na uwadze np. osoby kierujące politechniką, ponieważ uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację – dodaje.

100 tysięcy nagrody dla młodych naukowców

Nagroda skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

– Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema, Politechnika Wrocławska

Laureat bądź laureatka otrzyma m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Zostanie również zaproszony na Politechnikę Wrocławską, na seminaria, wykłady i spotkania z młodymi naukowcami i organizacjami studenckimi.

Międzynarodowa kapituła nagrody im. Lema

Zwycięzcę wybierze kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza.

W skład kapituły Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema wchodzą:

 • prof. Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera),
 • prof. Marja Makarow (przewodnicząca Academia Europaea, Uniwersytet Helsiński),
 • prof. Gérard Albert Mourou (Politechnika w Palaiseau pod Paryżem),
 • dr Robert-Jan Smits (prezydent Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven),
 • prof. Maciej Lewenstein (ICFO – Instytut Nauk Fotonicznych, Barcelona),
 • prof. Krzysztof Matyjaszewski (Uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburgu),
 • Tomasz Lem (członek honorowy, syn Stanisława Lema, polski tłumacz literatury anglojęzycznej),
 • sześcioro naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

– Skład kapituły jest bardzo zróżnicowany, dlatego ufam, że będziemy mieli nie tylko świetnych kandydatów, ale że wybrany zostanie też wspaniały zwycięzca – podkreśla rektor Politechniki Wrocławskiej.

Jak się zgłosić?

W tym roku nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy składać do 15 października. Zwycięzcę poznamy 15 listopada podczas Święta Politechniki Wrocławskiej.

Więcej informacji na stronie Stanisław Lem European Research Prize.

mat. prasowe Politechniki Wrocławskiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl