Nagroda Silesius 2018 – zobaczcie nominacje

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018 wybrało finalistów. Do statutetki za debiut roku nominowało trzy tomy, wszystkie autorstwa poetek, na nagrodę za książkę roku ma szansę jeden z siedmiorga autorów. Zwycięzców poznamy 12 maja podczas gali w Teatrze Capitol. Odbiorą Silesiusa wspólnie z Bohdanem Zadurą, wyróżnionym za całokształt twórczości.


Rok kobiet w poezji

– Nigdy nie było tak wielu książek poetyckich, pojawiły się też nowe wydawnictwa – zwraca uwagę Justyna Sobolewska, członek jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i podkreśla, że to był zdecydowanie rok kobiet. – Takiej przewagi jeszcze w historii Silesiusa nie było. Zobaczymy, czy to tendencja – dodaje. Na siedmiu autorów nominowanych w kategorii „poetycka książka roku” aż czterema są kobiety. Panie zdominowały też kategorię „poetycki debiut roku”.   

Silesius – nominacje za książkę poetycką roku

1. Julia Fiedorczuk, „Psalmy”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
2. Urszula Zajączkowska, „minimum”, Wydawnictwo Warstwy
3. Marta Podgórnik,  „Zimna książka”, Biuro Literackie
4. Jerzy Jarniewicz, „Puste noce”, Biuro Literackie
5. Jacek Gutorow, „Rok bez chmur”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
6. Ilona Witkowska, „Lucyfer zwycięża”,  Fundacja Korporacja Ha!art
7. Dominik Bielicki,  „Pawilony”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Dojrzałe debiuty

W nominacjach za „poetycki debiut roku” uwzględniono trzy autorki. – Tak liczna reprezentacja kobiet to zmiana pokoleniowa, ale i zmiana w patrzeniu na literaturę tworzoną przez kobiety. Teraz pamięta się o tym, by kobiet nie pomijać, uważniej się je czyta – mówi Justyna Sobolewska. Dodaje, że w trzech nominowanych tomach nie ma typowej tematyki, autorki poruszają wiele wątków – od macierzyństwa poprzez związki do obecności wojny w naszej rzeczywistości. – Autorki łączy natomiast dojrzały warsztat, świadomość języka niezależna od wieku kobiet.   

Silesius – nominacje za poetycki debiut roku

1. Agata Jabłońska, „Raport wojenny”, Biuro Literackie
2. Julia Niedziejko, „Niebieska godzina”, Fundacja Duży Format
3. Emanuela Czeladka, „Napływ”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Silesius za całokształt twórczości – Bohdan Zadura

– Bohdan Zadura ma ogromny dorobek, patronuje całemu pokoleniu poetów, jego twórczość jest ciekawa i zróżnicowana – podkreśla przewodniczący jury, profesor Andrzej Zawada. – Jest ciekawy, bo jego poetyka rozwijała się pod wpływem róznych impulsów od klasycyzującego debiutu po dziś dzień – nie ma wątpliwości Grzegorz Jankowicz. – To nie tak, że wyciągamy kogoś z lamusa, Zadura jest aktywny, cały czas się rozwija, zmienia formę, może nas co dwa lata wciąż czymś nowym zaskakiwać. To wulkan energii – mówi Karol Maliszewski. – Laureat jest także patronem poetów polskich i ukraińskich, pomostem między kulturą polską i ukraińską – dodaje Justyna Sobolewska.

Wręczenie nagród w maju

Laureatów w dwóch kategoriach poznamy poznamy 12 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Capitol. Wtedy też jury Sileiusa wręczy specjalną stauetkę Bohdanowi Zadurze.

Nagroda Silesius 2018 będzie punktem kulminacyjnym trwającego od 9-12 maja Festiwalu Silesius. W ciągu długiego poetyckiego weekendu będzie można spotkać się z poetami, m.in. nominowanymi, Bohdanem Zadurą i Marcinem Świetlickim, o poetach posłuchać (spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem nowej biografii Zbigniewa Herberta), a także posłuchać poetów (Marcin Świetlicki wystąpi z formacją Zgniłość). Ponadto w programie m.in. warsztaty translatorskie (tym razem dla miłujących grecką poezję współczesną).

O nagrodzie Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius  ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.Zgłoś uwagę