wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagroda Silesius 2018 – zobaczcie nominacje
Nagroda Silesius 2018 – zobaczcie nominacje

Jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2018 wybrało finalistów. Do statutetki za debiut roku nominowało trzy tomy, wszystkie autorstwa poetek, na nagrodę za książkę roku ma szansę jeden z siedmiorga autorów. Zwycięzców poznamy 12 maja podczas gali w Teatrze Capitol. Odbiorą Silesiusa wspólnie z Bohdanem Zadurą, wyróżnionym za całokształt twórczości.

Reklama

Rok kobiet w poezji

– Nigdy nie było tak wielu książek poetyckich, pojawiły się też nowe wydawnictwa – zwraca uwagę Justyna Sobolewska, członek jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i podkreśla, że to był zdecydowanie rok kobiet. – Takiej przewagi jeszcze w historii Silesiusa nie było. Zobaczymy, czy to tendencja – dodaje. Na siedmiu autorów nominowanych w kategorii „poetycka książka roku” aż czterema są kobiety. Panie zdominowały też kategorię „poetycki debiut roku”.   

Silesius – nominacje za książkę poetycką roku

1. Julia Fiedorczuk, „Psalmy”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza 2. Urszula Zajączkowska, „minimum”, Wydawnictwo Warstwy3. Marta Podgórnik,  „Zimna książka”, Biuro Literackie4. Jerzy Jarniewicz, „Puste noce”, Biuro Literackie5. Jacek Gutorow, „Rok bez chmur”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 6. Ilona Witkowska, „Lucyfer zwycięża”,  Fundacja Korporacja Ha!art7. Dominik Bielicki,  „Pawilony”, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Dojrzałe debiuty

W nominacjach za „poetycki debiut roku” uwzględniono trzy autorki. – Tak liczna reprezentacja kobiet to zmiana pokoleniowa, ale i zmiana w patrzeniu na literaturę tworzoną przez kobiety. Teraz pamięta się o tym, by kobiet nie pomijać, uważniej się je czyta – mówi Justyna Sobolewska. Dodaje, że w trzech nominowanych tomach nie ma typowej tematyki, autorki poruszają wiele wątków – od macierzyństwa poprzez związki do obecności wojny w naszej rzeczywistości. – Autorki łączy natomiast dojrzały warsztat, świadomość języka niezależna od wieku kobiet.   

Silesius – nominacje za poetycki debiut roku

1. Agata Jabłońska, „Raport wojenny”, Biuro Literackie 2. Julia Niedziejko, „Niebieska godzina”, Fundacja Duży Format 3. Emanuela Czeladka, „Napływ”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Silesius za całokształt twórczości – Bohdan Zadura

– Bohdan Zadura ma ogromny dorobek, patronuje całemu pokoleniu poetów, jego twórczość jest ciekawa i zróżnicowana – podkreśla przewodniczący jury, profesor Andrzej Zawada. – Jest ciekawy, bo jego poetyka rozwijała się pod wpływem róznych impulsów od klasycyzującego debiutu po dziś dzień – nie ma wątpliwości Grzegorz Jankowicz. – To nie tak, że wyciągamy kogoś z lamusa, Zadura jest aktywny, cały czas się rozwija, zmienia formę, może nas co dwa lata wciąż czymś nowym zaskakiwać. To wulkan energii – mówi Karol Maliszewski. – Laureat jest także patronem poetów polskich i ukraińskich, pomostem między kulturą polską i ukraińską – dodaje Justyna Sobolewska.

Wręczenie nagród w maju

Laureatów w dwóch kategoriach poznamy poznamy 12 maja podczas uroczystej gali w Teatrze Capitol. Wtedy też jury Sileiusa wręczy specjalną stauetkę Bohdanowi Zadurze.

Nagroda Silesius 2018 będzie punktem kulminacyjnym trwającego od 9-12 maja Festiwalu Silesius. W ciągu długiego poetyckiego weekendu będzie można spotkać się z poetami, m.in. nominowanymi, Bohdanem Zadurą i Marcinem Świetlickim, o poetach posłuchać (spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem nowej biografii Zbigniewa Herberta), a także posłuchać poetów (Marcin Świetlicki wystąpi z formacją Zgniłość). Ponadto w programie m.in. warsztaty translatorskie (tym razem dla miłujących grecką poezję współczesną).

O nagrodzie Silesius

Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius  ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zgłaszane są do niej pierwsze wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl