Na Nadodrzu otwarto „Męską Szopę”

W środę 20 czerwca na Nadodrzu oficjalnie została otwarta trzecia w Polsce, a pierwsza we Wrocławiu „Męska Szopa”. To miejsce, w którym bezpłatnie będzie można skorzystać z dostępnych narzędzi, pomajsterkować, a także nauczyć się m.in. renowacji i konserwacji mebli.


„Męska Szopa” przy ul. Paulińskiej 16 na Nadodrzu będzie otwarta dwa razy w tygodniu: w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 14.00 – 18.00. Po raz pierwszy wrocławianie będą mogli skorzystać z dostępnych w niej narzędzi i urządzeń w poniedziałek, 25 czerwca. Majsterkowanie w „Męskiej Szopie” będzie bezpłatne.

– Bardzo się cieszę, że takie miejsce powstało na Nadodrzu, a dzisiejsze otwarcie lokalu dobrze wpisujesię w cały proces rewitalizacji tego regionu. Mam nadzieję, że to dopiero początek i wkrótce powstaną kolejne takie punkty, choćby na Przedmieściu Oławskim – powiedział wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

Miejsce otwarte dla każdego

– To miejsce mają tworzyć ludzie i oni zdecydują o tym, jak dokładnie będzie ono funkcjonować. Myślę, że jest to świetny pomysł na aktywizację różnych pokoleń i wspólne spędzanie czasu. Co ważne, pomimo nazwy zapraszamy tutaj również wszystkie panie, które chcą pomajsterkować – podkreślił Robert Pawliszko, dyrektor Wrocławskiego Centrum Seniora.

Wrocławska „Męska Szopa” jest efektem udanej współpracy sieci multimarketów Jula, wrocławskiegooddziału Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i Wrocławskiego Centrum Seniora. Jula Poland to partner strategiczny, który od dwóch lat wspiera rozwój sieci „Męskich Szop” w Polsce. Tego typu placówki non profit działają już także w Warszawie oraz w Słupsku.

– „Męskie Szopy” otwarte są dla każdego, jednak szczególnie zależy nam na aktywizacji seniorów. Większa aktywność przyczyni się do ich lepszego samopoczucia i stanu zdrowia, ale jest także cenna dla lokalnej społeczności, która będzie miała okazję korzystać z wiedzy i doświadczenia starszych mieszkańców dzielnicy – zauważa Tomasz Wienke, dyrektor zarządzający Jula Poland.

Sieć multimarketów Jula zapewnia wyposażenie warsztatów obejmujące odpowiednie narzędzia i maszyny, a także ich serwisowanie. Partnerem merytorycznym wrocławskiego projektu jest Szkoła Wyższa Rzemiosł Artystycznych i Zarządzania, z której eksperci będą wspierać osoby korzystające z ”Męskiej Szopy” swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. z zakresu renowacji i konserwacji mebli.

Pomysł rodem z Australii

„Męska Szopa” to inicjatywa, która zrodziła się w Australii, ale sieć Men’s Shed – Męskich Szop – działa z powodzeniem także w innych krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Miejsca tego typu pozwalają majsterkowiczom z najbliższej okolicy bezpłatnie korzystać z w pełni wyposażonego warsztatu i realizować wspólne projekty. To miejsce spotkań i rozmów, środowisko integracji lokalnej społeczności i zachęta do aktywnego spędzania czasu.

– W Australii pomysł przyjął się znakomicie. Chętnie spędzają tam czas przedstawiciele różnych pokoleń. Uznałam więc, że równie dobrze może się to sprawdzić w Polsce. Dziękuję zarówno władzom i przedstawicielom miasta, jak i firmie Jula, że wspólnymi siłami udało się nam doprowadzić do otwarcia kolejnej “Męskiej Szopy” w kraju, a pierwszej we Wrocławiu – powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, fundatorka Fundacji Nasza Ziemia oraz pomysłodawczyni otwarcia „Męskich Szop” w Polsce.Zgłoś uwagę