Muzeum Narodowe odzyskało zaginiony obraz Roberta Sliwińskiego

Do Muzeum Narodowego we Wrocławiu powrócił zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Roberta Sliwińskiego, urodzonego w Lesznie malarza, który w latach 70. XIX wieku zamieszkał na stałe we Wrocławiu i chętnie uwieczniał pejzaże z okolic miasta. W odzyskaniu dzieła sztuki pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz...FBI.

  • muzeum narodowe robert śliwiński

    Odnaleziony obraz Roberta Śliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku”


FBI interweniuje

Udział amerykańskiej agencji rządowej nie był przypadkowy, bo obraz Sliwińskiego „Ulica wraz z ruiną zamku” odnaleziono w Pennsylwanii. Został wystawiony do licytacji na internetowej aukcji i w ten sposób go zlokalizowano (figurował w specjalnej bazie strat wojennych) oraz zabezpieczono. W archiwach Muzeum Narodowego ostatnia wzmianka o pracy malarza pojawiła się w 1942 roku w spisie ewakuacyjnym, kiedy niemiecka administracja wywoziła dzieła sztuki z Wrocławia do składnicy dóbr kultury w Kamieńcu Ząbkowickim na Dolnym Śląsku.

Pejzaż na wystawach

Historia zakupu obrazu nie jest tak dramatyczna. Pracę Roberta Sliwińskiego Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu nabyło (razem z drugim, wciąż zaginionym obrazem „Wiejski strumyk”) wiosną 1939 roku od berlińskiej rodziny Fischer-Dieskau i udało się je jeszcze dwukrotnie udostępnić zwiedzającym – najpierw w 1939 roku na wystawie śląskich pejzaży Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych, a następnie dwa lata później na wystawie malarstwa w Bytomiu.

Odnaleziony obraz „Ulica wraz z ruiną zamku” został uroczyście przekazany Muzeum Narodowemu we Wrocławiu w środę 29 listopada w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zgłoś uwagę