5°C Pogoda we Wrocławiu

Dane z godz. 06:22

3. Zwycięzcy ME w Tańcach Standardowych Wrocław 2016

14 maja w Hali Stulecia odbyły się Mistrzostwa Europy w Tańcach Standardowych. To jedno z największych wydarzeń sportowych tego roku we Wrocławiu, a zarazem impreza testowa Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. Tytuł mistrzowski wywalczyła para z Rosji.

Na parkiecie Hali Stulecia wystąpili zawodnicy z 20 krajów. Na każdym etapie eliminacji, aż do finału, pary zaprezentowały 5 tańców standardowych, takich jak walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot i quickstep. Tytuł miistrzów Europy w tańcach standardowych wywalczyła rosyjska para Dimitrij Żarkow – Olga Kulikowa. Faworyci potwierdzili dominację na europejskich i światowych parkietach. W wypełnionej kibicami Hali Stulecia nie zostawili swoim rywalom wątpliwości, kto był tego wieczoru najlepszy. Za każdy turniejowy taniec – walc wiedeński, angielski, tango, fokstrota i quickstepa otrzymali od sędziów najwyższe noty.

Rosyjska para to aktualni mistrzowie świata i liderzy światowego rankingu. W ścisłym finale, w którym wystąpiło sześć par, pokonali Litwinów Evaldasa Sodeikę i Ievę Zukauskaite. Na najniższym stopniu podium stanęła inna litewska para Vaidotas Lacitis – Veronika Golodnewa.

Dimitrij Żarkow i Olga Kulikowa z Rosji mistrzami Europy w „standardzie”, fot.  WDSF

Najlepsza polska para Giuseppe Longarini – Katarzyna Kapral dotarła do półfinału. Ostatecznie zajęła 11. miejsce. Druga polska para Michał Zacharewicz – Katarzyna Czyżyk zajęła 18. miejsce wśród 59 startujących. Zawody były najważniejszym w tym roku tanecznym wydarzeniem w Polsce, a jednocześnie imprezą testową przed przyszłorocznymi Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017. W lipcu przyszłego roku we Wrocławiu zobaczymy najlepsze pary świata w tańcach standardowych, ale także w latynoamerykańskich, salsie i rock’n’rollu akrobatycznym. W tej ostatniej dyscyplinie sportu trzykrotnymi mistrzami świata i zdobywcami złotego medalu na The World Games w 2009 roku jest polska para Anna Miadzielec i Jacek Tarczył.

Głównym organizatorem zawodów była Federacja Tańca Sportowego, reprezentująca polski taniec w rywalizacji sportowej World Dance Sport Federation, uczestnicząca również w ruchu olimpijskim pod egidą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Partnerem wydarzenia był organizator The World Games 2017.