13-14 lipca Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Bezdomnych we Wrocławiu

13 i 14 lipca plac Solny stanie się areną zmagań bezdomnych z różnych zakątków Europy, którzy wezmą udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Turnieju w Piłce Nożnej Ulicznej. Swój udział potwierdziło już kilkanaście męskich i żeńskich drużyn.


To już kolejny raz najlepsi bezdomni zawodnicy z całej Europy zjadą się do Wrocławia, gdzie będą walczyć o miano zwycięzcy Międzynarodowego Turnieju w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych. Wszystko za sprawą Noclegowni św. Brata Alberta we Wrocławiu, która od 11 lat jest współorganizatorem tego wielkiego wydarzenia.

W dwudniowych zawodach, które zostaną rozegraną na placu Solnym 13 i 14 lipca, rywalizować będą zarówno mężczyźni, jak i kobiety z różnych zakątków Europy. W czasie trwania całej imprezy zawodnicy rozegrają łącznie około 60 spotkań, a każdy pojedynek potrwa 14 minut.

Na boisku pojawi się czterech zawodników jednej drużyny – 3 z pola oraz bramkarz, a międzynarodowy charakter imprezy podkreśli obecność wykwalifikowanych arbitrów, m.in. Iana McGilla, szefa sędziów Homeless World Cup, Paula Negtegaala, zawodowego sędziego Homeless World Cup czy 1-ligowego sędziego Łukasza Araszkiewicza.

– Powodzenie naszego przedsięwzięcia jest wynikiem zaangażowania mieszkańców placówek Wrocławskiego Koła TPBA, którzy na tyle uporali się ze swoją trudną przeszłością, że mogą uczestniczyć w turniejach w roli zawodników i wolontariuszy, biorąc czynny udział
w przygotowaniach do mistrzostw. Trzeba także podkreślić, że w procesie organizacji nieocenieni są także pracownicy, sponsorzy, wolontariusze i miasto Wrocław, które m.in. udostępniło nam wydzielony obszar placu Solnego – mówi Maciej Gudra, kierownik wrocławskiej Noclegowni św. Brata Alberta.

Międzynarodowa stawka

W wyniku zaangażowania wielu osób, w turnieju męskim zagrają: Reprezentacja Polski, Rosji, Litwy, Węgier, Austrii, Niemiec, Czech, Francji, Kirgistan, mistrz Polski Brat Albert Wrocław, wicemistrz Hostel Dębowiec, OTU Ciborz, Przyjaciele. Natomiast w turnieju kobiecym zobaczymy: Reprezentacje Austrii, Węgier, drużyny Brata Alberta, Przyjaciółek i gościnnie drużyny Bielawianki Bielawa, a także Grom Czacz.

– Jak pokazuje doświadczenie, piłka nożna uliczna jest doskonałym wsparciem w procesie wychodzenia z uzależnień czy bezdomności. Zawodnicy, biorący udział w rozgrywkach, uczą się, jak w sposób konstruktywny spędzać czas wolny. Motywacja do uprawiania sportu i podejmowania rywalizacji sportowej skutecznie przenosi się na walkę o cele życiowe. Dzięki uczestnictwu w turnieju zaangażowane w niego osoby stają się częścią drużyny, przez co zmniejsza się ich poczucie izolacji społecznej. Stanowią dla siebie grupę wsparcia, niwelując poczucie odrzucenia i osamotnienia – dodaje Maciej Gudra.

Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Bezdomnych we Wrocławiu

Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej Ulicznej Bezdomnych we Wrocławiu

Wydarzenia sportowe / Zawody / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 13 lipca 2019 08:00 do 14 lipca 2019 18:00

Miejsce Plac Solny

Zobacz

W wyniku procesu przygotowawczego do turnieju (treningi, zgrupowania, udział w turniejach krajowych) wśród uczestników zdecydowanie rośnie świadomość i potrzeba higienicznego trybu życia, czyli wolnego od nałogów, z dbałością o kulturę fizyczną i umysłową. Tym samym, zdecydowanie zmniejsza się ryzyko zachowań aspołecznych czy patologicznych.

Aspekt aktywizacji społecznej

Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymają medale, a każda z drużyn pamiątkowy puchar. Należy jednak pamiętać, że aspekt sportowy i wyłonienie zwycięzców w poszczególnych kategoriach nie jest jedynym celem turnieju. W głównej mierze chodzi o aspekt aktywizacji społecznej osób zagrożonych bądź po prostu wykluczonych społecznie, z naciskiem na osoby bezdomne i uzależnione od alkoholu czy narkotyków.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Turnieju w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych nie tylko zawodnikom dostarczy dodatkowych atrakcji. Ci w czasie przerwy między spotkaniami będą mogli skorzystać ze strefy chillout, z kolei mieszkańcy, którzy będą mogli za darmo kibicować i wspierać drużyny, skorzystają także ze specjalnej przestrzeni do zabawy.

Serdecznie zapraszamy!Zgłoś uwagę