15. Międzynarodowy Festiwal Kryminału od 22 maja

Boris Akunin, rosyjski mistrz kryminału specjalizujący się w stylowych powieściach z minionych epok, będzie jedną z wielkich gwiazd rozpoczynającego się 23 maja 15. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Drugim z literackim VIP-ów jest Islandczyk Arnaldur Indriðason, który we Wrocławiu odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Festiwal potrwa od 23 do 27 maja.


Akunin znaczy łotr

W rzeczywistości nazywa się Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili, ale światową sławę zdobył używając pseudonimu Boris Akunin. Nowego nazwiska nie wybrał przypadkowo. W języku japońskim „akunin” oznacza łotra, a Japonię pisarz uwielbia, tłumaczył też z tego języka. Na pierwszej nowej tożsamości jednak nie koniec, bo Czchartiszwili pisuje także książki jako Anna Borisowa i Anatolij Brusnik.

Zasłynął publikując (jako Akunin) powieść „Azazel”, w której po raz pierwszy pojawia się 20-letni, ale już siwiejący i jąkający się moskiewski policjant Erast Fandorin pracujący w carskiej Rosji w 1876 roku. Kryminał cieszył się taką popularnością, że Czchartiszwili zdecydował się kontynuować serię (dziś to już 16 tomów). Sporą popularnością cieszyły się także powieści o siostrze Pelagii, czy te z cyklu „Przygody magistra” (tym razem akcja rozgrywa się od XVII-XXI wieku).

Z wrocławskim festiwalem Boris Akunin związany jest od lat. W 2005 roku otrzymał Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W tym roku wręczy ją koledze po piórze, Arnaldurowi Indriðasonowi.

15. Międzynarodowy Festiwal Kryminału

15. Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Wykład / Spotkania z autorami / Konferencje / Warsztaty
Termin od 23 maja 2018 do 27 maja 2018

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W Islandii (na pozór) spokojnie

W wywiadzie dla wirtualnej polski Boris Akunin opowiadał dwa lata temu zabawną historię. – Kiedyś rozmawiałem z islandzkim pisarzem powieści detektywistycznych i mówię, że musi im być tam strasznie ciężko, bo nie dzieje się nic okropnego. A on na to, że istotnie, że zły zawód sobie wybrał, bo u nich rozjechana kaczka na jezdni – rejon Reykjaviku aż się od nich roi – urasta do rangi wydarzenia. – przywołał rosyjski pisarz.

Tymczasem historyk i syn pisarza, Arnaldur Indriðason, potrafi badać zbrodnie nawet w tak skąpo zamieszkałym kraju o śladowej praktycznie przestępczości, jakim jest Islandia. Zasłynął pod koniec lat 90. „Synami pyłu”, powieścią, w której po raz pierwszy powołał do życia postać detektywa Erlendura Sveinssona, z którym powstało wiele kolejnych powieści.

Arnaldur Indriðason jest laureatem kilku prestiżowych nagród za swoje książki, m.in. fundowanej w Barcelonie Premio RBA de Novela Negra z czekiem w wysokości 125 tysięcy euro. Wrocławiowi trudno byłoby przebić tę kwotę, ale Islandczyk z przyjemnością przyjmie 26 maja Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. I to z rąk samego Akunina. Tego samego dnia, ale wcześniej spotka się natomiast z czytelnikami we Wrocławiu.

Nagroda Wielkiego Kalibru – nominacje

Siedem powieści kryminalnych powalczy w 15. edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. Zwycięska książka zostanie wyróżniona nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia w wysokości 25 tysięcy złotych. Laureata poznamy 26 maja podczas gali Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Zobaczcie nominowane powieści.

Ciekawe wydarzenia festiwalu

Nie zapomnijmy okiermaszu kryminałów, który przez wszystkie dni festiwalu 24 godziny na dobę odbywa się w Art Hotelu.

Sporą atrakcją są spotkania z autorami powieści kryminalnych, wśród nich z Katarzyną Bondą, Wojciechem Chmielarzem, Marcinem Wrońskim, czy dwoma słynnymi gośćmi festiwalu – Borisem Akuninem i Arnaldurem Indriðasonem (obydwa w sobotę 26 maja). Na wszystkie imprezy 15. Międzynarodowego Festiwalu Kryminału wstęp jest wolny.Zgłoś uwagę