Mezonetowiec przy Kołłątaja w rejestrze zabytków

Mezonetowiec, oryginalny, pierwszy w Polsce blok z dwupoziomowymi mieszkaniami, zostanie wpisany do rejestru zabytków

  • Fot. Tomasz Olszewski, zbiory: Muzeum Miejskie Wrocławia


Procedurę rejestracji budynku przy ul. Kołłątaja w rejestrze zabytków finalizują urzędnicy biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Formalności trwały kilka lat, przeciągały się, bo w budynku funkcjonują dwie wspólnoty mieszkaniowe.

Mezonetowiec to projekt Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Edmunda Frąckiewicza oraz Marii i Igora Tawryczewskich, którzy nawiązali do modernistycznych koncepcji Le Corbussiera. Ośmiokondygnacyjny galeriowiec był pierwszym w Polsce budynkiem z dwupoziomowymi mieszkaniami. Na niższym był salon, kuchnia i taras, na wyższym sypialnia, łazienka i niewielki balkon. Parter budynku zajmują sklepy, punkty usługowe. Pierwotnie mieszkańcy mieli korzystać z tarasu na dachu, ale ostatecznie te założenia nie były realizowane. Zaprojektowany w 1956 r. mezonetowiec został oddany do użytku cztery lata później.

Oryginalny budynek jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych we Wrocławiu. Jednak przez dekady niszczał. Dzięki wpisowi do rejestru zabytków znajdzie się pod ochroną konserwatorską, administratorom łatwiej będzie zdobyć publiczne fundusze na jego remont.

O pracach nad projektem mezonetowca i jego realizacji więcej można przeczytać w książce Michała Dudy "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" nagrodzonej w międzynarodowym konkursie na najlepszą książkę architektoniczną. Więcej czytaj TUTAJ

Fot. Tomasz Olszewski, zbiory: Muzeum Miejskie WrocławiaZgłoś uwagę