wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

2. Akademicki Wrocław
  4. Medalowe występy studentów Politechniki w USA i Brazylii
Medalowe występy studentów Politechniki w USA i Brazylii

Samoloty zespołu JetStream z Politechniki Wrocławskiej, fot. JetStream/Pwr

To był bardzo udany weekend dla studentów z Politechniki Wrocławskiej. Zespół JetStream zdobył pięć medali na zawodach konstruktorów lotniczych w USA, a konstruktorzy z Koła Naukowego KoNaR wywalczyli siedem medali na turniejach robotów w Brazylii i Warszawie.

Zawody SAE Aero Design dla młodych konstruktorów samolotów bezzałogowych organizowane są od 30 lat, od kilku lat w Fort Worth w Teksasie. Patronami imprezy są światowe marki z branży lotniczej, m.in. koncern Lockheed Martin. Wrocławianie kolejny raz znaleźli się w gronie kilkudziesięciu ekip studenckich z całego świata.

Studenci Politechniki Wrocławskiej rywalizowali w klasach Advanced oraz Mikro, a przygotowane przez nich maszyny miały rozpiętość skrzydeł odpowiednio 3,65 m i 1 m.

W tym roku tematem w klasie Advanced była misja symulująca kolonizację Marsa, zadania realizowane w jego ramach polegały m.in. na zrzucaniu ładunku do celu oraz podniesienia jak największego ciężaru przy jak najmniejszej wadze samolotu.

Wrocławianie spisali się znakomicie. W klasie Advanced zajęli II miejsce w klasyfikacji generalnej oraz II miejsce za loty. W klasie Micro wywalczyli III miejsce w klasyfikacji generalnej, III miejsce za raport techniczny oraz III miejsce za udane loty i stosunek masy samolotu do masy ciężaru ładunku. Łącznie nasi studenci mają już w swoim dorobku dwadzieścia pięć medali. Na początku kwietnia będą mieli okazję powiększyć swoją kolekcję, ponieważ w tym roku wystartują również w zawodach SAE Aero Design West 2019.

Brazylijskie złoto i srebro

Siedem robotów skonstruowanych przez studentów z KN KoNaR rywalizowało w Brazylii na zawodach Iron Cup 2019. Maszyny z Politechniki Wrocławskiej walczyły w trzech kategoriach zdobywając złoto i srebro.

Łącznie na turnieju można było zobaczyć blisko 200 robotów. Rywalizowały w kilku kategoriach: walczących maszyn typu sumo, „linefollowerów”, których zadaniem jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy, a także „trekkingu” oraz „soccerze”.

Studenci PWr zdobyli złoto w konkurencji „MiniSumo” z robotem Quality oraz srebro w kategorii „LineFollower” z robotem Cheng Shi, tracąc do zwycięzcy zaledwie 0,02 sekundy.

Maszyny naszych młodych konstruktorów przywiozły także pięć medali z zawodów Robomaticon w Warszawie. Roboty z PWr zwyciężyły w trzech kategoriach – „MicroMouse” (robot Janusz), „MicroSumo” (robot Grafi) oraz „LineFollower Turbo” (robot Navy).

Srebro zdobył robot Skywave  (konkurencja „LineFollower Turbo”), a brązowy medal robot Skylake (kategoria „LineFollower”).