wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2018. Dziś transmisja Gali
Oleg Pawłow odbiera Nagrodę Angelus 2017 z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza materiały prasowe cc
Oleg Pawłow odbiera Nagrodę Angelus 2017 z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza

Siedem książek, w tym aż cztery polskich autorów, rywalizuje w finale Angelusa 2018. – Każda na swój sposób ciekawa, więc intryga trwa, a w sobotę 13 października, dowiemy się, kto zwycięży – mówi Mykoła Riabczuk, przewodniczący jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej. Podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol zwycięzca otrzyma czek na 150 tysięcy złotych i statuetkę Ewy Rossano.

Reklama

Gala Angelusa 2018 z gwiazdami

Laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej poznamy w sobotę 13 października podczas uroczystej gali reżyserowanej przez Tomasza Mana z oprawą muzyczną Włodka Pawlika, pianisty jazzowego, kompozytora i laureata Nagrody Grammy. Uroczystość poprowadzi Artur Orzech, a nominowane książki prezentować będą – Mariusz Bonaszewski, Jacek Braciak, Andrzej Chyra, Paweł Krupski, Dorota Landowska, Katarzyna Pietruszka, Magdalena Wojnarowska. Za scenografię gali odpowiada Anneta Piekarska-Man. 

Transmisję z gali wręczenia Nagrody Angelus 2018 w Teatrze Muzycznym Capitol obejrzycie na stronie wroclaw.pl od godz. 20.00.

Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz czek na 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Angelusa 2018 dostanie zagraniczny pisarz, osobną nagrodę za przekład (20 tys. zł) odbierze jego tłumacz.

Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej ustanowiona w 2014 roku. Do 12 października czytelnicy mogli głosować na stronie Angelusa na, swoim zdaniem, najlepszą książkę w finałowym gronie.

7 finalistów Angelusa 2018. Nazwiska

Książki wybrało jury w składzie: Mykoła Riabczuk, prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski. Oto 7 tomów:

 1. Bajaja Antonín, „Nad piękną, modrą Dřewnicą”, tłum. Dorota Dobrew, Wydawnictwo Książkowe Klimaty/Czechy
 2. Gogola Weronika, „Po trochu”, Wydawnictwo Książkowe Klimaty/Polska
 3. Nádas Péter, „Pamięć”, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie/Węgry
 4. Nowaczewski Artur, „Hostel Nomadów”, Wydawnictwo Iskry/Polska
 5. Płaza Maciej, „Robinson w Bolechowie”, Wydawnictwo W.A.B./Polska
 6. Seiler Lutz, „Kruso”, tłum. Dorota Stroińska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego/Niemcy
 7. Sworzeń Marian, „Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa”, Wydawnictwo Sic!/Polska

Przeszłość i wojna dominują

Jaka tematyka dominuje w książkach? – Problematyka przeszłości, zwłaszcza XX wieku, pamięć, egzystencjalizm, w paru powieściach mocno eksponowane jest doświadczenie jednostki na tle historii minionego stulecia – wyjaśnia profesor Maciej Urbanowski.

Profesor Małgorzata Szpakowska podkreśla, że wspólny jest także ciężar wojny w rozmaitych ujęciach. – Z kolei w „Pamięci” Pétera Nádasa przedstawiona jest historia Węgier XX wieku, a książka, która ukazała się jeszcze w 1986 roku, była pisana w czasach cenzury, więc wiele wątków było zawoalowanych – dodaje jurorka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018.

– Znakomite obserwacje, realizm, bystrość, umiejętność pokazania i odsłonięcia przed czytelnikiem świata, niezależnie od gier literackich – taki wspólny mianownik dostrzega z kolei profesor Marcin Cieński.

Mykoła Riabczuk podkreśla, że aż czterech spośród siedmiu finalistów, to autorzy polscy, w tym dwoje bardzo młodych – Weronika Gogola i Artur Nowaczewski. – Piszą o świecie dzisiejszym, ale z dygresją historyczną – dodaje z podziwem przewodniczący jury Angelusa.

Nagroda dla pisarzy z Europy Środkowej

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Do każdej edycji są zgłaszane pierwsze wydania książek, które ukazały się w poprzednim roku, a ich autorzy pochodzą z jednego z krajów Europy Środkowej (Albani, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry).

Przypomnijmy, że pierwszym laureatem Angelusa został w 2006 roku ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, w kolejnych latach laur odbierali także m.in. Austriak Martin Pollack, Węgier Péter Esterházy, Białorusinka Swietłana Aleksijewicz, Rumun Varujan Vosganian, czy, jak w minionym roku, Rosjanin Oleg Pawłow.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl