Ekologiczne listy dla Ziemi

14 kwietnia rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Listy dla Ziemi” – której organizatorem jest Fundacja Ekologiczna ARKA – skierowana do dzieci i młodzieży. Wrocławskie szkoły i przedszkola, które zgłosiły w niej swój udział, przeprowadzą lekcje ekologicznego zachowania. Uczniowie napiszą też listy dla Ziemi, spośród których zostanie wyłoniony najpiękniejszy.


W programie tegorocznej edycji „Listów dla Ziemi”, skupionej na promocji ekologicznego stylu życia, przewidziano wiele różnych wydarzeń – happening z aktorami na szczudłach, występ zespołu tworzącego muzykę z odpadów, a także układanie gigantycznych puzzli oraz gry na świeżym powietrzu – wszystko po to, aby jak najlepiej włączyć do działania najmłodszych.

Przykład idzie… z dołu

– Dorośli często nie mają świadomości, jakie zagrożenia wiążą się z wyrzucaniem odpadów. Pomyślałem, że byłoby fajnie, gdyby uświadomiły im to dzieci – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Listy dla Ziemi pisane są na papierze makulaturowym. W tym roku można je wysyłać również online. Na drugiej stronie listu umieszczono porady, dane dotyczące recyklingu i wstęp do zabawy, polegającej na wyznaczeniu sobie ekologicznego postanowienia.

– Będziemy zachęcać rodziny, by przysyłały nam zdjęcia zrealizowanych zadań. Może to być posadzenie drzewa, zakupy z torbą ekologiczną, zbieranie śmieci. Wierzymy, że da to ludziom poczucie, że nie działają w pojedynkę – mówią organizatorzy.

Konkurs, czyli TOP setka do nagrody

Z ok. 200 000 listów, jakie zostaną napisane w szkołach i przedszkolach w całej Polsce, zostanie wyróżnionych sto w ramach różnych kategorii. Każda z ponad 3 tys. placówek biorących udział w akcji może zgłosić do konkursu tylko jedną pracę do – 8 maja br. Spośród nadesłanych listów zostanie wyłoniony najpiękniejszy.

Jury, złożone z dziennikarzy i nauczycieli, wybierze także 10 najlepszych listów, które będą potem promowane w mediach i pokazywane na wystawach. Ich autorzy dostaną w nagrodę ekologiczne torby.

Wyróżnienia za najpiękniejsze listy zostaną również przyznane w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja.

Internauci wybierają

W głosowaniu na najpiękniejszy list wezmą udział także internauci – od 25 maja do 10 czerwca na stronie. Na tym profilu można również znaleźć więcej informacji o aktualnych wydarzeniach oraz wideoporady, jak żyć bardziej ekologicznie na co dzień.

Zbieraj worki, oczyść środowisko

– Rocznie produkuje się prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu dają ok. 18 milionów ton odpadów. A jedną siatkę używamy średnio tylko 25 minut! – wylicza Wojciech Owczarz.

Dlatego uzupełnieniem akcji „Listy do Ziemi” jest projekt „365 reklamówek śmieci”. Każdy, kto zbierze choć jeden worek śmieci w swoim otoczeniu, może zarejestrować swój wynik na stronie. Ponadto ta ekologiczna akcja ma pomóc w uwolnieniu miejsc, w których żyjemy na co dzień od zalegających odpadów, zwłaszcza plastikowych toreb, które nie ulegają biodegradacji.

Anna MaltaZgłoś uwagę