wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zmarł Leonard Pietraszak – znany polski aktor teatralny i filmowy
Na zdjęciu Leonard Pietraszak Fryta 73 / źródło: Wikipedia
Na zdjęciu Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak grał w wielu kultowych produkcjach, takich jak "Czterdziestolatek", "Vabank" czy "Listy do M". We Wrocławiu nagrywano z jego udziałem sceny do "Stawki większej niż życie". Występował także na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 1991 roku. O śmierci aktora poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster. Leonard Pietraszak miał 86 lat.

Reklama

Urodził się 6 listopada 1936 w Bydgoszczy. Ukończył łódzką filmówkę, występował w teatrach w Poznaniu i Warszawie. Popularność przyniosły mu role telewizyjne, m.in. Karola Stelmacha w "40-latku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych Chmurach" czy Gustawa Kramera w "Vabank".

Aktor kilkakrotnie grał w filmach, do których sceny nagrywane były w stolicy Dolnego Śląska. Wystąpił m.in. w „Wielkim Układzie” w reż. Andrzeja Piotrowskiego (1976) czy „Stawce większej niż życie” (1966). W 1991 roku wraz z zespołem aktorów Teatru Ateneum z Warszawy wystąpił ze spektaklem "Wysocki" na XII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl