wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa prac Piotra Błażejewskiego w Galerii Miejskiej
Piotr Błażejewski, Obiekt malarski I, 2013 materiały prasowe
Piotr Błażejewski, Obiekt malarski I, 2013

Wystawa „W drodze – razem ze mną” jest formą świętowania jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej malarza Piotra Błażejewskiego, profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i kolekcjonera dzieł sztuki. Niektóre (autorstwa m.in. Krzesławy Maliszewskiej), obok jego własnych prac, obejrzymy do 23 stycznia w Galerii Miejskiej.

Reklama

Malarz jubilat

Autorska wystawa obrazów Piotra Błażejewskiego (pokazywana kolejno w jedenastu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy rodzinnym mieście artysty – Kluczborku) jest pokłosiem wydania albumu z malarstwem profesora ASP. Kariera Piotra Błażejewskiego zaczęła się w połowie lat 70., a w Galerii Miejskiej obejrzymy prace z lat minionych, ale i te najbardziej współczesne (są także z 2015 roku) wpisane w kilka ważnych dla artysty cykli (m.in. „Interferencje”, „Nieprawdopodobne figury geometryczne”, czy „Znak krzyża”). Wybór kilkunastu dzieł na wystawę spośród  kilkuset namalowanych  był trudny, ale konieczny, bo, jak podkreśla artysta, Galeria Miejska ma niewielką przestrzeń. W innych miastach selekcja jest za każdym razem odmienna, w zależności od miejsc, w których prezentowany jest zbiór.

Kolekcjoner prac wrocławskich malarzy

Oprócz dzieł Piotra Błażejewskiego w jednym z pomieszczeń Galerii Miejskiej znalazły się także obrazy jego przyjaciół malarzy, które niegdyś zakupił. To płótna wielkich postaci wrocławskiego środowiska artystycznego skupionego wokół ASP – Krzesławy Maliszewskiej, Konrada Jarodzkiego, Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego, czy Alfonsa Mazurkiewicza, który był promotorem Piotra Błażejewskiego. Pasja kolekcjonerska zaowocowała sporym zbiorem – dziś to ponad 300 obrazów, przedmiotów ze szkła, czy ceramicznych (na wystawie „W drodze – razem ze mną” zobaczymy wyłącznie malarstwo).

Wystawę Piotra Błażejewskiego w Galerii Miejskiej można oglądać do 23 stycznia 2016. Wstęp jest wolny.

Wystawa: „W DRODZE – razem ze mną we Wrocławiu”

Wystawa: „W DRODZE – razem ze mną we Wrocławiu”

Wernisaż / Wystawa
Termin od 11 grudnia 2015 do 23 stycznia 2016

Miejsce Galeria Miejska

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl