wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Fantastyczna wystawa prac profesora Leona Tarasewicza w Muzeum Architektury
Fantastyczna wystawa prac profesora Leona Tarasewicza w Muzeum Architektury

Praca profesora Leona Tarasewicza w wirydarzu

To bodaj najważniejsze wydarzenie artystyczne tego roku w Muzeum Architektury, ale też niewielu jest artystów, którzy tak mądrze i pięknie potrafią zagospodarować przestrzeń, jaką dostaną do dyspozycji. Retrospektywę profesora Leona Tarasewicza obejrzymy we wnętrzach Muzeum Architektury do 26 sierpnia, a w wirydarzu specjalnie wykonaną na potrzebę ekspozycji pracę artysty.

Reklama

Wrocławskim szlakiem profesora Tarasewicza

Wrocław jest bliski profesorowi Leonowi Tarasewiczowi od lat. Dużą wystawę malarza zorganizowano dziesięć lat temu w Muzeum Narodowym, ale historia związków z miastem sięga połowy lat 70., kiedy Leon Tarasewicz przyjechał tu jeszcze jako uczeń Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. – Nigdy bym nie pomyślał, że będę miał tu wystawę – żartuje po latach. Wrócił do stolicy Dolnego Śląska w 1979 roku na spotkanie z młodzieżą, a w 1984 roku  pokazywane tu były jego obrazy, wśród innych wyróżnionych prac studentów uczelni artystycznych.

Potem była przyjaźń z Mariuszem Hermansdorferem, wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego, za sprawą którego najwięcej płócien profesora Tarasewicza jest teraz właśnie we Wrocławiu. – I dobrze, czym dalej od Białegostoku, tym zdrowiej – śmieje się artysta dodając, że Wrocław kojarzy także doskonale z wystawami gołębi i kur ozdobnych, które od lat z sukcesami hoduje. 

Wrocław to dla profesora Tarasewicza także malarskie inspiracje – wspomina prace Waldemara Cwenarskiego (poznawane z książek), ale też rówieśnika Pawła Jarodzkiego.

Artysta z medalem prezydenta

Od tego roku profesor Leon Tarasewicz będzie miał jeszcze więcej powodów, by do Wrocławia powracać. Prezydent Wrocławia przyznał mu medal „Merito de Wratislavia - Zasłużony dla Wrocławia”, zaś senat Akademii Sztuk Pięknych przyznał artyście tytuł honorowego profesora wrocławskiej uczelni. – Dla nikogo nie ma wątpliwości, jak znaczącą postacią jest profesor Leon Tarasewicz – podkreśla profesor Piotr Kielan, rektor wrocławskiej ASP.

– Chcemy pamiętać o osobach, które są bliskie naszemu miastu. Mam nadzieję, że ilekroć pomyśli pan o Wrocławiu, tyle razy będzie nas pan ciepło wspominał – mówił dyrektor Departamentu Spraw Społecznym urzędu, Jacek Sutryk.

– Rozumiem, że jak będę miał problemy u siebie, mogę udać się na emigrację do Wrocławia – żartowal artysta odbierając wyróżnienie.  

Leonowi Tarasewiczowi nadano też  tytuł profesora honorowego wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych za zasługi w rozwój sztuki i zaangażowanie w wielokulturowość. 

Leon Tarasewicz w Muzeum Architektury

Leon Tarasewicz w Muzeum Architektury

Wystawa
Termin od 10 maja 2018 do 26 sierpnia 2018

Miejsce Muzeum Architektury we Wrocławiu

Zobacz

Przepiękny „kobierzec” w wirydarzu

Wystawa w Muzeum Architektury potrwa do 26 sierpnia, ale już teraz pojawiły się prośby, by przywodzącą na myśl kwietny kobierzec barwną pracę profesora w wirydarzu (małym dziedzińcu z ogrodem w muzeum) zachować i prezentować ponownie w przyszłym roku. – Gdyby była taka potrzeba można pociąć ją na kawałki, wzmocnić od spodu i zdeponować – nie widzi przeszkód profesor Leon Tarasewicz. Wstęp do wirydarza jest bezpłatny, więc można tam zajrzeć do końca trwania wystawy.

Trzy przestrzenie retrospektywy

Co jeszcze możemy obejrzeć na wystawie prac Leona Tarasewicza? – Trzy przestrzenie wzajemnie się uzupełniające – malarstwo na płótnie i papierze (nawet wykonane plakatówką) od pracy dyplomowej poprzez prace w większych wymiarach rozprzestrzeniające się poza ramy tradycyjnie pojmowanego obrazu, prace świetlne wychodzące w przestrzeń, jak instalacja w prezbiterium i wreszcie wspomniana praca na wirydarzu – wyjaśnia kuratorka Małgorzata Devosges-Cuber. 

fot. UM Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl