wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa Marcina Dudka w Muzeum Współczesnym Wrocław

W latach 90. i na początku XXI wieku Marcin Dudek był pełnoletni i spędzał czas zaangażowany w ruch kibicowski Cracovii. Wspomnienia i przeżycia z tamtego okresu życia tak silnie wpłynęły na artystę, że po latach i studiach m.in. w prestiżowej londyńskiej Central Saint Martins, wciąż powraca do nich tworząc sztukę. Wystawa „The Crowd Man” powstała w nawiązaniu do teorii psychologii tłumy, czy przemocy. Wernisaż 31 maja o 18.00.

Reklama

Zwiedzający, którzy mieli szansę obejrzeć poprzednie prace i instalacje Marcina Dudka doskonale wiedzą, że doświadczenie kibicowskiej subkultury i specyficznego dla niego kodu – od sposobu ubierania się (dres, czapka z daszkiem w określonych barwach) poprzez atrybuty (nóż, flara) po zachowanie w grupie podobnych sobie wyznawców klubu – zdeterminowało właściwie całą twórczość polskiego artysty.

Cztery lata temu pokazywał w jednej z akcji swój pokój z czasów kibicowskich, z którego musiał się wydostać, ale korzystając wyłącznie z narzędzi charakterystycznych dla kiboli. Wyjście z tamtej rzeczywistości do zupełnie nowej stanowiło symboliczne przejście.  

Wystawa: Marcin Dudek. The Crowd Man

Wystawa: Marcin Dudek. The Crowd Man

Wernisaż / Wystawa
Termin od 31 maja 2019 18:00 do 26 sierpnia 2019 18:00

Miejsce MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Zobacz

Krytycy podkreślają fakt, iż wiele akcji wykonywanych przez Marcina Dudka ma charakter indywidualny. Artysta sam zmaga się z przeszłością, wpisując ją w kontekst socjologiczny, bo pokazując, jak człowiek, dołączając do grupy, przejmuje jej zasady, nawet te najbardziej irracjonalne.

Wernisaż wystawy 31 maja, a „The Crowd Man” obejrzymy do 26 sierpnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama