wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa grafik Gabrieli Gorączko przy Szewskiej: Uwolnić piersi

Wystawa "Zdrowie kobiet" Gabrieli Gorączko w galerii Szewska Pasja www.wroclaw.pl
Wystawa "Zdrowie kobiet" Gabrieli Gorączko w galerii Szewska Pasja

Inspirowane sztuką ludową i nawiązujące do klasyków rocka prace w galerii Szewska Pasja to ciekawy w treści i zabawny w formie apel: Dbajcie o siebie dziewczyny.

Reklama

Inicjatywa wystawy grafik Gabrieli Gorączko

Specjaliści alarmują: nowotwory piersi i kobiecych narządów rodnych są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród Polek. Lekarze zwracają uwagę, że kobiety po urodzeniu dzieci, przestają dbać o swoje strefy intymne, i z dolegliwościami dotyczącymi piersi, brzucha, zgłaszają się, kiedy jest już za późno na pomoc.

Apele o samobadanie i udział akcjach profilaktycznych najczęściej mają charakter jednowymiarowej groźby. Że ten sam komunikat można sprzedać inaczej, pokazuje Gabriela Gorączko, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i autorka wystawy „Zdrowie kobiet” w ulicznej galerii Szewska Pasja.

Prace Gabreli Gorączko w Szewskiej Pasji

W stylizowanych na ludowe grafikach wykorzystuje schematy kobiecych atrybutów: piersi, macicy, brzucha ze schowanym w nim dzieckiem lub dziećmi. W pracach Gorączko zyskują one wymiar nadzwyczajnych, pięknych, barwnych ozdób, metaforycznych i zabawnych.

Artystka obrazki wzbogaca hasłami. Raz jest to prosta zachęta: „Dotykaj się”, „Myśl też o sobie”. A w kilku przypadkach to zabawna gra tytułami. Czytasz „Every breast you take”, albo „I want my breast free”, i nie musisz być muzycznym erudytą, żeby odczytać te tropy.

Jest jeszcze jeden wymiar wystawy na ulicy Szewskiej, już przez autorkę niezamierzony, bo to sytuacja polityczna i społeczna narzuciła ten kontekst. Część z prac doskonale nadaje się na tablice i transparenty kobiet walczących o swoje prawa w marszach, jakie przetaczają się przez ulice miast i miasteczek w całej Polsce.

Gabriela Gorączko, „Zdrowia kobiet”, galeria plenerowa „Szewska Pasja”. Ekspozycję można obejrzeć do 21 listopada.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama