wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa Alfonsa Mazurkiewicza w Muzeum Współczesnym Wrocław

Alfons Mazurkiewicz, "Polska", 1967, wł. Muzeum Narodowego w Warszawie

Jeden z najbardziej znaczących powojennych malarzy wrocławskich, zmarły przedwcześnie w wieku 53 lat i podczas zajęć ze studentami – w MWW od 4 października obejrzymy retrospektywną wystawę Alfonsa Mazurkiewicza, współzałożyciela Grupy X, członka Grupy Wrocławskiej. Organizatorzy podkreślają, że sztuka artysty załsuguje na nowe odczytanie jej sensów, a tytuł ekspozycji zapożyczyli z tekstu Mazurkiewicza „Duo-plastycyzm 1958/Koncepercepcja 1974” i brzmi „Ja i moja sztuka to sztuka”.

Reklama

Retrospektywa wyjątkowa

Pamiętany we Wrocławiu, choć w Polsce wciąż niewystarczająco, ale temu może zaradzić przygotowana wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław, która jest jednocześnie pierwszą w nowym cyklu pomyślanym jako przypomnienie artystów, którzy mieli wielki wpływ na awangardową sztukę wrocławską.

Zapowiada się jedna z najciekawszych tegorocznych retrospektyw, zwłaszcza że prace Alfonsa Mazurkiewicza, które będzie można oglądać od 4 października w dawnym bunkrze przy placu Strzegomskim na tę okazję wypożyczono ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych.

Wystawa: Ja i moja sztuka to sztuka. Alfons Mazurkiewicz

Wystawa: Ja i moja sztuka to sztuka. Alfons Mazurkiewicz

Wernisaż / Wystawa
Termin od 4 października 2019 do 27 stycznia 2020

Miejsce MWW Muzeum Współczesne Wrocław

Zobacz

Artysta awangardy

O sztuce Alfonsa Mazurkiewicza czytamy w opisie Muzeum Współczesnego Wrocław: „Jego sztuka (...) rozwijała się zgodnie z rytmem przemian po 1945 roku, choć artysta skłaniał się ku modusom awangardowym. W latach 50. wypracował własny model abstrakcji geometrycznej, zaś późniejsze zainteresowanie materią malarską ustąpiło poszukiwaniu obrazów idei. Na początku lat 70. Mazurkiewicz jawił się jako formalny racjonalista i minimalista, a jego prace stały się w istocie konceptualne. Wiązało się to z fascynacją myślą Teilharda de Chardin i koncepcją chrystocentrycznego humanizmu.

Dualizm człowieka i natury, rzeczywistości i spirytualizmu to problemy wiodące dojrzałej twórczości Mazurkiewicza. Oprócz malarstwa, które było najważniejszą formą wypowiedzi, artysta konstruował obiekty z pogranicza rzeźby, „ready made” i dokumentował procesy twórcze.”

Wystawa prac Alfonsa Mazurkiewicza potrwa w Muzeum Współczesnym Wrocław do 27 stycznia 2020 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama