wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wydział Kultury UM w dialogu z Komisją Europejską w ramach „Voices of Culture”

Wydział Kultury UM w dialogu z Komisją Europejską w ramach „Voices of Culture”

Redakcja www.wroclaw.pl,

„Voices of Culture” fot. materiały prasowe
„Voices of Culture”

Od kwietnia do czerwca 2021 r. Wydział Kultury UM brał udział w „Voices of Culture” (Głosy kultury), kolejnym formacie dialogu sektora kultury z Komisją Europejską. Zadaniem uczestników było stworzenie raportu zawierającego szereg rekomendacji w zakresie m.in. uczciwej płacy dla artystów, układów zbiorowych, własności intelektualnej, czy form dodatkowego wsparcia finansowego dla artystów. 

Reklama

Do udziału w panelu Wydział Kultury UMW został wyłoniony konkursie aplikacji i wraz z 47 organizacjami, instytucjami i sieciami kulturalnymi z Europy pracownicy dyskutowali na temat „Status i warunki pracy artystów, kulturalnych i kreatywnych profesjonalistów”.

Przedmiotem rozmów były także status prawny, ubezpieczenia społeczne artystów, a także włączanie społeczne, czy zagrożenia wolności artystycznej. Pandemia Covid-19 w szczególny sposób uwidoczniła pewne praktyki w sektorze kultury, wymagające redefinicji, czy wprost zmiany. Wspólna dyskusja podczas „Voices of Culture” pokazała, jak ważne jest zawsze poszukiwanie inspiracji i wymiana najlepszych praktyk, realizowanych już przez samorządy i organizacje kulturalne w Europie.

Wrocławski Program Interwencji Społecznej

W raporcie zaprezentowanym przedstawicielom Komisji Europejskiej 29 czerwca 2021 znalazły się kluczowe elementy Pakietu Społecznego, przyjętego w kwietniu 2020 r. przez Gminę Wrocław jako Wrocławski Program Interwencji Społecznej. Intencją programu było bezpośrednie wsparcie dla kultury, sportu, rodzin i NGO we Wrocławiu. Pakiet zawierał szereg rozwiązań, przygotowanych przez Departament Spraw Społecznych we współpracy m.in. z Wydziałem Kultury i Wydziałem Partycypacji Społecznej.

raporcie „Voices of Culture” opublikowanym 7 lipca znalazły się  informacje m.in. o wrocławskich rozwiązaniach, jak symboliczny 1% czynsz za pracownie artystyczne (od marca 2020 do końca stanu epidemii), program zakupu dzieł sztuki od artystów (za kwotę 129 tys. zł), czy program stypendiów artystycznych Prezydenta Wrocławia z dodatkowym, interwencyjnym naborem wniosków w czerwcu 2020 r. (łączna pula programu stypendialnego w 2020 r. wyniosła 1,4 mln zł).

„Voices of Culture” – ważna platforma dialogu

Dialog z Komisją Europejską „Voices of Culture” jest organizowany od 2015 roku i koordynuje go Instytut Goethego. Rekomendacje zawarte w raportach są ogólnodostępne w internecie, a także przekazywane krajom członkowskim UE jako ważny materiał, wskazujący obszary, kierunki i działania, jakie należy podjąć, aby usprawnić funkcjonowanie sektora kultury.

Główną wartością tego dialogu jest możliwość zaprezentowania oddolnych rekomendacji praktyków i menadżerów kultury z całej Europy w myśl demokratycznego udziału w życiu publicznych UE i współdecydowania o rozwiązaniach systemowych.

Wydział Kultury UMW w tym dialogu reprezentował Piotr Michałowski (koordynator), współautor jednego z rozdziałów wspomnianego raportu, uczestniczący w „Voices of Culture” już po raz trzeci (od 2015 roku).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl