wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń
19. edycja Przeglądu Sztuki Współczesnej SURVIVAL we Wrocławiu www.wroclaw.pl
19. edycja Przeglądu Sztuki Współczesnej SURVIVAL we Wrocławiu

Koncert z tłumaczeniem migowym, seans filmowy z audiodeskrypcją czy też spektakl teatralny z napisami dla niesłyszących – w stolicy Dolnego Śląska przyjęto Wrocławskie Standardy Dostępności Kultury i Wydarzeń.

Reklama

- Dla mnie, jako socjologa i człowieka od kilkunastu lat zajmującego się sprawami społecznymi, to niezwykle ważne, by wciąż poprawiać dla osób z niepełnosprawnościami dostępność przestrzeni publicznych i wszystkich dziedzin życia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który stosownym zarządzeniem przyjął Wrocławskie Standardy Kultury i Wydarzeń Miejskich. Dzięki temu eventy i oferta kulturalna miejskich instytucji będą jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich mieszkańców – bez względu na niepełnosprawność, czy wiek.

Wrocław bez barier

Wrocław od lat wyznacza trendy, jeśli chodzi o dostępność instytucji publicznych i miejskich przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami. 2,5 roku temu w Urzędzie Miejskim powstała specjalna komórka Biuro Bez Barier, której dyrektorem był śp. Bartłomiej Skrzyński. Biuro odpowiada za uwspólnianie działań związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Z kolei podpisane przez prezydenta Wrocławia zarządzenie jest kolejnym krokiem w propagowaniu idei "bez barier".

Partnerem miasta w tym projekcie jest Fundacja Katarynka, która od ponad 10 lat wdraża i upowszechnia dostępność kultury oraz sfery publicznej. Dokument był konsultowany zarówno z instytucjami i Wydziałem Kultury UMW, jak i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.- Standardy są pewnymi drogowskazami, wytycznymi, które pomogą instytucjom kultury i jednostkom organizować wydarzenia z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami – podkreśla Justyna Mańkowska, wiceprezes Fundacji Katarynka.

Posłuchaj: Justyna Mańkowska, wiceprezes Fundacji Katarynka

Przyjęcie standardów docenia m.in. pani Magdalena, osoba niewidoma, korzystająca z kulturalnych wydarzeń. - Pójście do teatru, gdzie przecież wszystko bazuje na ruchu i mimice jest teraz możliwe, właśnie dzięki audiodeskrypcji. Jesteśmy w końcu pełnymi odbiorcami wydarzeń, które dzieją się na scenie – podkreśla pani Magdalena.

Posłuchaj: Magdalena Orłoś

Do standardów dołączony jest także przewodnik, który szczegółowo, krok po kroku, wyjaśnia jak produkować dostępny koncert czy spektakl. Dokument to także podstawa do organizacji szkoleń i konsultacji dla pracowników instytucji, spółek miejskich i wydziałów urzędu.

Posłuchaj: Magdalena Orłoś

– Mam nadzieję, że śladem samorządowych instytucji pójdą także inne placówki, tak, aby nowe zasady stały się wrocławskim standardem – dodaje Jacek Sutryk.  Więcej informacji na temat najbliższych szkoleń i konsultacji znajduje się na stronie www.fundacjakatarynka.pl

Przykłady instytucji ze standardami dostępności:

 • CK Wrocław-Zachód
 • Muzeum Architektury
 • Klub Firlej
 • BWA
 • Instytut Grotowskiego
 • Strefa Kultury Wrocław - Sylwester 2019, Europejska Noc Literatury edycje 2019, 2020, 2021, wybrane spacery sąsiedzkie, w trakcie pandemii - debaty i spotkania online tłumaczone na język migowy
 • Survival - podczas festiwalu odbywają się oprowadzania z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym
 • Kino Nowe Horyzonty - we współpracy z katarynką od 2015 roku pokazy z audiodeskrypcją i napisami
 • Teatr Polski - spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym
 • Teatr Lalek - przed pandemią realizował spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym
 • Muzeum Pana Tadeusza - szereg warsztatów i spacerów dla osób z niepełnosprawnościami, a także problemami ze wzrokiem i słuchem

Posłuchaj: Ewa Pluta, Fundacja Art Transparent

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl