wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Teatr Lalek – premiery w sezonie 2018/2019
Kazio Sponge doczekał się swojego Talk Show w Teatrze Lalek fot. Krzysztof Ścisłowicz
Kazio Sponge doczekał się swojego Talk Show w Teatrze Lalek

Sporo spektakli tylko dla widzów dorosłych (m.in. zapowiadany już jako przebój „Moskwin”), w tym raz w miesiącu talk show lalkowe Kazia Sponge, lalki-sześciolatka o niewyparzonym języku i braku politycznej poprawności. Na tym nie koniec, bo Wrocławski Teatr Lalek szykuje intrygujące przedstawienia dla małych widzów, a na przebój zapowiada się „Motyl”. 

Reklama

Wrocławski Teatr Lalek repertuarem na sezon 2018/2019 rywalizuje o dorosłego widza z innymi scenami w mieście. – Nie było to moim zamiarem, ale może ktoś głodny teatru przyjdzie na nasze przedstawienia – uśmiecha się skromnie Jakub Krofta, dyrektor artystyczny WTL. Patrząc na „dorosłe” produkcje z minionych sezonów warto jednak przyjść i w obecnym, śledzić kolejne premiery, bo będzie o czym dyskutować. 

Teatr Lalek także dla dorosłych

Po raz pierwszy teatr uruchamia projekt WTL Child-Free, czyli wieczorne spektakle przeznaczone wyłącznie dla dorosłych widzów. Decyzja mogłaby uchodzić za kontrowersyjną, bo teatr lalek kojarzy się z dziecięcą widownią, ale Jakub Krofta od razu uspokaja. – Obecnie w repertuarze jest ponad 30 tytułów dla dzieci, czyli bardzo dużo. Wrocławski Teatr Lalek pozostanie teatrem dla dzieci i rodziców, ale nawiązujemy do tradycji grania spektakli dla dorosłych, która istnieje tu od 50 lat i realizujemy naszą potrzebę i potrzebę zespołu teatralnego, by konfrontować się z widzem dojrzałym – wyjaśnia dyrektor artystyczny.

Kazio z gąbki daje czadu czyli Kazio Sponge Talk Show

Na pierwszy ogień pójdzie Kazio Sponge Talk Show, czyli serial kabaretowy pomysłu Anny Makowskiej-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia. Spektakl z Kaziem w roli głównej był już prezentowany przed dorosłymi widzami podczas Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci w czerwcu (występ miał trwać 70 minut, skończyło się na 2 godzinach 40 minutach), ale teraz będzie pokazywany cyklicznie – raz miesiącu. 

Kazia Sponge (czyli gąbkowego, lalka ma głowę z gąbki) Anna Makowska-Kowalczyk wymyśliła w 2009 roku jeszcze jako studentka I roku Wydziału Lalkarskiego AST we Wrocławiu. – Przygarnęłam go, wymyśliłam imię, charakter, a potem przekonałam się, że Kazio, jako forma wypowiedzi, ma duże pole do działania i trzeba go, jako zbuntowanego sześciolatka, wpuścić do świata dorosłych – opowiada artystka. Z Kaziem zjeździła festiwale w Polsce i za granicą, a od tego sezonu dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek Janusz Jasiński zgodził się, by pokazała tu duży spektakl Kaziowy.

W weekend 22 i 23 września pokazany zostanie pierwszy odcinek „Wybory”. – Cała siła  i trudność polega na improwizacji i duzej interakcji z widzem – podkreśla Anna Makowska-Kowalczyk. – Przyjdą wszyscy kandydaci na prezydenta, wezmę ich na ostre grilowanie. Jeśli nie wiecie, na kogo oddać głos, po spotkaniu ze mną będziecie wiedzieć jeszcze mniej – zachęca sam Kazio Sponge.

Dziwny świat Moskwina Leny Frankiewicz

Na sporą sensację (także z powodu kontrowersyjnego tematu) zapowiada się „Moskwin” w reżyserii Leny Frankiewicz. Bohater zostaje pojmany na cmentarzu z torbą ludzkich kości. Wyprawa do jego domu odsłania przedziwne życie rosyjskiego lingwisty. – To bardzo mocna historia o miłości, samotności, ale w formie lalkowej – uprzedza Jakub Krofta. – Cały spektakl utrzymany będzie w niestereotypowej konwencji, a widzowie przemieszczą się po scenie – dodaje. 

Moskwin.Zew

Moskwin.Zew

Teatr lalek
Termin od 5 października 2018 do 14 października 2018

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Spektakle dla dzieci i młodzieży

W listopadzie premiera „Drzewa” dla dzieci od 3 do 5 lat w reżyserii Bartosza Kurowskiego, absolwenta Wydziału Lalkarskiego, który wybrał tu teksty m.in. Juliana Kornhausera, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego. – Bartosz ma dużą czułość i wyczucie w robieniu spektakli dla małych dzieci, robi je z wielkim poszanowaniem widza i pokorą – mówi Maria Wojtyszko. – To będzie spektakl opowiadający o czasie w życiu człowieka, od narodzin aż po późną starość, a w jego realizację zostali też zaangażowani seniorzy – dodaje dyrektor Teatru Lalek, Janusz Jasiński.

W marcu 2019 premiera „Kichota” w reżyserii Joanny Gerigk. – Ukłon w stronę klasyki, a reżyserka obiecuje tradycyjne drewniane marionety na scenie, wszystko zaś inspirowane średniowieczem – wyjaśnia Jakub Krofta. Spektakl będzie przeznaczony dla licealistów.

Ostatnia z propozycji to potencjalny hit – „Motyl” w reżyserii Marcina Libera z tekstem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która dla WTL napisała niegdyś „Yemayę – Królową mórz”. – O ile „Yemaya” rozgrywała się w świecie podwodnym, tak „Motyl” będzie w żywiole powietrza, więcej szczegółów jeszcze nie znamy – mówi Maria Wojtyszko.

Nowa Pracownia Pedagogiki Teatru -1

Działa w przestrzeni zaadaptowanej po dawnej restauracji teatralnej działa Pracownia Pedagogiki Teatru -1. Zadaniem jest przybliżenie teatru do widza, likwidacja barier (ekonomicznych, fizycznych, symbolicznych). Tworzymy projekty dla każdego, które wiele nie kosztują, a angażują m.in. osoby z niepełnosprawnościami – Katarzyna Krajewska, kierowniczka pracowni. Projekty pracowni to m.in. My tu Gramy!

MY TU GRAMY! Warsztaty muzyczno-teatralne: KOLOROWE DŹWIĘKI

MY TU GRAMY! Warsztaty muzyczno-teatralne: KOLOROWE DŹWIĘKI

Dla dzieci / Warsztaty
Termin od 14 października 2018 do 14 października 2018

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl