wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławski Program Wydawniczy ze wsparciem dla pisarzy i tłumaczy

Wrocławski Program Wydawniczy ze wsparciem dla pisarzy i tłumaczy

Redakcja www.wroclaw.pl,

Wrocławski Program Wydawniczy grafika organizatorów cc
Wrocławski Program Wydawniczy

Obchody z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, mimo że po raz pierwszy organizowane we Wrocławiu – Mieście Literatury UNESCO, musiały być zupełnie inne. Zamiast wielkiej fety i imprez Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury wystartowały z programem finansowego wsparcia dla wrocławskich pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek. 

Reklama

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa i wszelkie ograniczenia z nim związane już od ponad czterdziestu dni paraliżują bądź znacząco utrudniają nasze życie.

Wprowadzane obostrzenia, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, dużej części z nas ograniczyły, a często wręcz uniemożliwiły aktywność zarobkową. Do tej grupy zaliczają się także ludzie kultury, w tym osoby zajmujące się na co dzień literaturą, których dochody w dużym stopniu wiążą się z licznie teraz odwoływanymi wydarzeniami kulturalnymi.

Czy pisarz żyje ze sprzedaży swoich dzieł?

Choć wielu z nas może się wydawać, że przeciętny pisarz lub pisarka żyje ze sprzedaży książek, to w większości wypadków wcale tak nie jest. Pandemia spowodowała zresztą poważne kłopoty i dla branży wydawniczej, dystrybucyjnej oraz księgarskiej, które w krótkim czasie będą skutkować jeszcze niższymi dochodami autorów.

Ponadto specyfika polskiego rynku wydawniczego i stosunkowo niski poziom czytelnictwa sprawiają, że wielokrotnie głównym źródłem zarobku dla autorek i autorów są działania podejmowane wokół ich utworów: spotkania autorskie, czytania, targi i kiermasze, festiwale literackie, premiery i promocje książek.

Kiedy powrócą duże imprezy literackie?

Z uwagi na pandemię wszystkie te wydarzenia musiały zostać odwołane, a ich nowe daty na razie nie są pewne. Tylko we Wrocławiu odwołane lub przeniesione na późniejsze terminy zostały duże imprezy literackie: 

 • Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius,
 • Europejska Noc Literatury 
 • Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław czy
 • Miesiąc Spotkań Autorskich.

We Wrocławskim Domu Literatury odwołano już blisko sto wydarzeń stricte literackich, a przecież dochodzą do tego imprezy organizowane przez inne instytucje kultury, księgarnie czy Miejską Bibliotekę Publiczną.

Zdając sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znaleźli się twórcy literatury, Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury postanowiły uruchomić specjalną ścieżkę Wrocławskiego Programu Wydawniczego, skierowaną do autorów. 

Ścieżka dla autorów na czas kryzysu

– W związku z pandemią zdecydowaliśmy część środków na Wrocławski Program Wydawniczy przeznaczyć na specjalną ścieżkę dla autorów – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław. – Cieszę się, że w tym działaniu łączymy potencjał dwóch wrocławskich instytucji kultury. Naszym celem jest pilne wsparcie twórczości i autorów, związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nowa ścieżka naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego w zamyśle organizatorów nie będzie następnym konkursem grantowym, ale będzie miała charakter nowego, unikatowego sposobu promocji twórczości literackiej, a jednocześnie zapewni najbardziej potrzebującym autorkom i autorom, a także tłumaczkom i tłumaczom wsparcie finansowe – dodaje.

Łączna pula środków do rozdysponowania to 132 000 zł, gdzie jednorazowa pomoc dla jednego twórcy wyniesie 2200 zł brutto.

Kto może się ubiegać o wsparcie?

Do naboru będą mogli przystąpić pisarki i pisarze, tłumaczki i tłumacze, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat napisali lub przetłumaczyli i wydali książkę prozatorską lub tom poetycki (oznaczone numerem ISBN) lub opublikowali co najmniej pięć tekstów (proza lub wiersze) w czasopismach bądź antologiach (oznaczonych numerami ISSN lub ISBN).

Z powyższych wymogów zwolnieni będą członkowie organizacji zrzeszających autorów: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich i Stowarzyszenie Unia Literacka. Wystarczy, że spełnią oni pozostałe kryteria programu – obowiązujące wszystkich. A te dotyczą w zasadzie trzech kwestii.

Jakie są kryteria programu?

 • Po pierwsze, autorki i autorzy, którzy zechcą skorzystać z programu, zobowiążą się do powierzenia organizatorom na podstawie niewyłącznych licencji fragmentów swojej niepublikowanej twórczości, pomagając im stworzyć zręby swoistego „banku wrocławskiej literatury”, rodzaju pisarskiego portfolio, które będzie mogło być promowane i udostępniane w przyszłości, na przykład wydawcom.
 • Po drugie, program jest skierowany do pisarzy i tłumaczy wrocławskich, co weryfikowane będzie miejscem rozliczania podatku dochodowego. Jeśli pracujący we Wrocławiu albo mieszkający tu autor nie jest wrocławskim podatnikiem, będzie mógł się jako taki zarejestrować nawet w trakcie naborów.
 • Po trzecie, o otrzymanie wsparcia finansowego w pierwszej kolejności będą mogły się ubiegać osoby, które nie są zatrudnione na etatach w pełnym wymiarze czasu pracy, nie pobierają rent lub emerytur wyższych niż średnia krajowa lub od początku roku do czasu ogłoszenia naboru z tytułu sprzedaży majątkowych praw autorskich nie uzyskały dochodów w kwocie wyższej niż czterokrotność miesięcznej płacy minimalnej. 

Program skonstruowany jest w taki sposób, gdyż ze względu na ograniczony zasób środków, organizatorzy w pierwszej kolejności chcieliby dotrzeć do tych, którym dziś jest najtrudniej.

– Dzięki temu działaniu inwestujemy w literacką przyszłość miasta, licząc na jak najszybszy powrót do aktywnych działań literackich i promocji czytelnictwa zaraz po zakończeniu pandemii – mówi Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Szczegółowe informacje...

...dotyczące programu oraz regulamin składania wniosków zostaną opublikowane na stronach internetowych organizatorów 1 maja 2020 r.

Tego też dnia wystartuje pierwszy nabór, który potrwa dwa tygodnie –tak by środki przyznane zostały wnioskującym jeszcze w tym samym miesiącu.

Jeśli pula pieniędzy nie zostanie wyczerpana w pierwszym naborze, przewidziane są kolejne, organizowane w następnych miesiącach (aż do wyczerpania puli).

na podst. mat. prasowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl