wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Dom Oppenheimów nominowany do europejskiej nagrody [WIDEO]

Wrocławski Dom Oppenheimów nominowany do europejskiej nagrody [WIDEO]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Dom Oppenheimów Fot. Jerzy Wypych
Dom Oppenheimów

Dom Oppenheimów znalazł się wśród 6 projektów nominowanych do Specjalnej Nagrody ILUCIDARE. Doceniony został między innymi za silne powiązanie prac konserwatorskich z historią miejsca i jego oryginalnym kontekstem.

Reklama

Dom Oppenheimów został nominowany do Specjalnej Nagrody ILUCIDARE

Specjalne Nagrody ILUCIDARE przyznawane są w ramach Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego / Nagrody Europa Nostra. Mają one promować i wyróżniać najlepsze praktyki w zakresie innowacji i stosunków międzynarodowych opartych na dziedzictwie kulturowym.

Na krótkiej liście nominowanych znalazło się 6 europejskich projektów, w tym wrocławski Dom Oppenheimów. Powalczy on o nagrodę w kategorii - Dyplomacja oparta na dziedzictwie kulturowym. Jak podkreśliło jury konkursu ILUCIDARE, Dom Oppenheimów – (…) jest wyraźnym przykładem tego, w jaki sposób można rozwijać wzajemne zrozumienie i wymianę międzykulturową poprzez pokazywanie wielowarstwowego dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie wartości te przyczyniają się do zachowania budynku i podkreślają jego rolę. W szczególności godne pochwały jest silne powiązanie prac konserwatorskich z historią miejsca i jego oryginalnym kontekstem.

– Działalność OP ENHEIM od samego początku nastawiona była i w dalszym ciągu jest na międzynarodową wymianę myśli, promocję sztuki oraz dziedzictwa kulturowego, które ma dla nas ogromne znaczenie. Dlatego też, obok programu artystycznego i społecznego, realizujemy projekty poświęcone historii, ochronie zabytków i szeroko rozumianej tożsamości. Nasza siedziba - dawny dom rodziny Oppenheimów - wraz ze swoją historią zawsze stanowi dla nas punkt wyjścia. Fakt, że nasza działalność i misja zostały zauważone przez komisję konkursową, jest dla nas prawdziwym wyróżnieniem, które niezwykle cieszy– mówi Kama Wróbel, dyrektor programowa Domu dla Kultury OP ENHEIM.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że projekty zakwalifikowane do Specjalnych Nagród ILUCIDARE (zarówno w kategorii Innowacje oparte na dziedzictwie kulturowym, jak i  Dyplomacja oparta na dziedzictwie kulturowym) pokazują, że dziedzictwo kulturowe cały czas ma znaczenie i tworzy wartość dla całej Europy. Dlatego takie inicjatywny trzeba wspierać. 

– Specjalne Nagrody ILUCIDARE pokazują, w jaki sposób dziedzictwo kulturowe łączy naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ujawniają ogromny potencjał wspólnego dziedzictwa Europy w zakresie wspierania innowacji i wzmocnienia pozytywnej roli UE w świecie, poprzez międzynarodową współpracę kulturalną. W tych trudnych czasach projekty znajdujące się na shortliście nowo utworzonych. Specjalnych Nagród ILUCIDARE są dla nas wszystkich ogromną inspiracją. Są prawdziwymi Bohaterami Talentów Europy – powiedziała Mariya Gabriel, komisarz ds. Innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się jesienią 2020 roku w Brukseli podczas gali Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego / Nagrody Europa Nostra.

Oficjalny film ILUCIDARE 

6 projektów zakwalifikowanych do Specjalnych Nagród ILUCIDARE 2020:

Innowacje oparte na dziedzictwie kulturowym

  • Smart Heritage City, FRANCJA / PORTUGALIA / HISZPANIA
  • St. John’s Bulwark, ‘s-Hertogenbosch, HOLANDIA
  • TYPA - Estońskie Muzeum Druku i Papieru, Tartu, ESTONIA

Dyplomacja oparta na dziedzictwie kulturowym

  • Archaeology for a young future, WŁOCHY / SYRIA
  • Przyjaciele Czeskiego Dziedzictwa, WIELKA BRYTANIA
  • Dom Oppenheimów, Wrocław, POLSKA 

Dom Oppenheimów 

Dom Oppenheimów znajduje się w obszarze historycznego centrum Wrocławia. Posiada średniowieczną substancję, ale w XVII wieku nadano mu jednak obecną barokową formę. Była to jedna z niewielu zabytkowych kamienic we Wrocławiu, które przetrwały II wojnę światową. Potem Dom przeszedł staranny proces renowacji i modernizacji. Podczas prac konserwatorskich odsłonięto i odrestaurowano fragmenty barokowych i secesyjnych malowideł ściennych, gotyckie i renesansowe elementy kamienne oraz wyeksponowano gotyckie mury. W części tylnej powstał nowy budynek ze szklanymi fasadami na konstrukcji nośnej, odpowiadający wymaganiom nowoczesnych obiektów. 

Projekt konserwacji i renowacji stanowił platformę wymiany dla polskich i niemieckich konserwatorów, restauratorów zabytków i rzemieślników. Równolegle do prac budowlanych właścicielka budynku zainicjowała projekt badawczy dotyczący niemiecko-żydowsko-polskiej historii kamienicy, był on realizowany w Katedrze Literatury Niemiecko-Żydowskiej i Historii Kultury na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. 

Dziś Dom jest wielofunkcyjnym centrum kulturalnym z restauracją na parterze. Wydarzenia kulturalne organizowane przez założoną w 2014 roku Fundację OP ENHEIM są otwarte zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających Wrocław. Głównym celem fundacji OP ENHEIM jest  kontynuowanie współpracy w dziedzinie sztuki, kultury i społeczeństwa obywatelskiego poprzez wykorzystanie historii, opowiadanej przez to dziedzictwo materialne.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl