wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Dom Literatury ogłasza dwa konkursy – prozatorski i na recenzję

Wrocławski Dom Literatury ogłasza dwa konkursy – prozatorski i na recenzję

Redakcja www.wroclaw.pl,

Konkurs Proza-nieobecna materiały ze strony organizatorów cc
Konkurs Proza-nieobecna

W konkursie „Proza nieobca” nagrodą jest możliwość opublikowania książki w Wydawnictwie Warstwy. Z kolei w konkursie im. Tymoteusza Karpowicza mogą wziąć udział autorzy recenzji literackich (nie przekraczając terminu 17 maja). Czekają nagrody i wyróżnienia oraz wręczenie laurów podczas lipcowej edycji Festiwalu Góry Literatury.  

Reklama

Konkurs literacki „Proza nieobca”

To już druga edycja konkursu dla autorów powieści lub zbiorów współczesnych opowiadań (bez narzuconej tematyki, ograniczeń gatunkowych), w którym główną nagrodą jest możliwość wydania książki we wrocławskich Warstwach.

W poprzedniej odsłonie konkursu nie wyłoniono zwycięzcy, teraz może być inaczej, a nadesłane utwory oceni jury, w którym zasiadają Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, Paweł Mackiewicz, krytyk literacki i historyk literatury, Justyna Sobolewska, krytyczka literacka oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka i prozaiczka. 

Teksty przygotowane na konkurs powinny być premierowe, czyli nigdzie wcześniej nie publikowane oraz powinny być literaturą współczesną. Ważny jest w nich wreszcie wątek wrocławski. – To nasze założenie, bo Warstwy są wydawnictwem wrocławskim. Akcja utworu nie musi się, wprawdzie, rozgrywać we Wrocławiu, ale musi być ze stolicą Dolnego Śląska powiązana – podkreśla Jagoda Malanin z Wrocławskiego Domu Literatury. 

Utwory należy nadsyłać na adres mailowy: [email protected] do 30 września 2020 roku, zaś laureata jury wyłoni do końca lutego 2021 roku. Jeden z warunków to, aby akcja była powiązana z Wrocławiem. 

Seria „Proza nieobca”

Książka, którą wybierze w konkursie jury, ukaże się w interesującej serii Warstw „Proza nieobca”. Prezentowana jest tu literatura współczesna, krytyczna, ze szczególnym uwzględnieniem refleksji nad kondycją Polski i Europy. Dotychczas ukazały się w niej m.in. „Saga lwowska” Petro Jacenki.

W kolejce na wydanie czekają dwa interesujące tomy – debiut Dominiki Horodeckiej „Wdech i wydech” o dojrzewaniu dziewczyny na przełomie lat 80. i 90. w małomiasteczkowej polskiej rzeczywistości oraz „Dom dla Doma” ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny, saga, której akcja rozgrywa się w okresie przemian ustrojowych na Ukrainie, a narratorem jest...pudel.   

Konkurs na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza

Także po raz drugi Wrocławski Dom Literatury, wspólnie z organizatorami Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, organizuje konkurs dla recenzentów. W ubiegłym roku przysłano blisko 60 prac, a niektóre tak przypadły do gustu jury, że obrady były wyjątkowo burzliwe i trzeba było je wznawiać.

Ostatecznie wygrała recenzja powieści „Król” Szczepana Twardocha. – Tym razem zainteresowanie jest bardzo duże, więc zgłoszeń będzie nawet więcej – mówi Agata Matkowska z Wrocławskiego Domu Literatury. 

Konkurs, którego patronem jest związany przez lata z Wrocławiem poeta Tymoteusz Karpowicz, to okazja do promowania i wsparcia działalności na polu krytyki literackiej (zwłaszcza prac poświęconych twórczości pisarzy tworzących w języku polskim).

– Do 17 maja czekamy na dobre teksty i nagrodzimy je najbardziej uroczyście, jak pozwolą na to okoliczności – zapowiada Agata Matkowska. Nagrody zostaną wręczone 11 lipca podczas  kolejnej edycji Festiwalu Góry Literatury (jego gospodarzem jest Olga Tokarczuk), choć jeszcze nie wiadomo, w jakiej formie, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. – Czekamy na rozwój wypadków – przyznaje Agata Matkowska z WDL-u. 

W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 33 lat, a tematyka prac konkursowych jest dość szeroka (recenzje dotyczyć mogą zarówno jednej publikacji, jak i mieć charakter przekrojowy). Wiadomo, że autorzy nie mogą przekroczyć 6000 znaków ze spacjami, a ich prace muszą być premierowe, nigdzie wcześniej nie opublikowane. 

Nad pracami będzie obradowało jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Wojciech Orliński, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka. 

Recenzje należy wysłać do 17 maja 2020 roku. Finaliści zostaną zaproszeni na Festiwal Góry Literatury, gdzie 11 lipca dowiemy się, kto zdobędzie nagrody pieniężne (1 miejsce: 3000 zł brutto, 2 miejsce: 1500 zł brutto, 3 miejsce: 500 zł brutto) i wyróżnienia (nagrody rzeczowe).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl