wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska reżyserka Jagoda Szelc z Paszportem Polityki 2017
Wrocławska reżyserka Jagoda Szelc z Paszportem Polityki 2017

Jagoda Szelc, źródło: Youtube

Laureatką Paszportów Polityki 2017 w kategorii Film została wrocławska reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc. 25. już gala wręczenia Paszportów w siedmiu dziedzinach odbyła się 9 stycznia 2018 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.  

Reklama

Jagodę Szelc wyróżniono – jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych dla młodych, utalentowanych twórców, mających już znaczny dorobek, którzy w minionym roku wywarli znaczący wpływ na polską kulturę – za jej debiut fabularny pt. „Wieża. Jasny dzień”.

W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło mocne strony wrocławskiej reżyserki, czyli „świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi”. 

Film „Wieża. Jasny dzień”, do którego Jagoda Szelc również napisała scenariusz, to thriller psychologiczny, jak określa go sama reżyserka, który przeobraża się w kino filozoficzne, jak u meksykańskiego twórcy Carlosa Reygedasa.

Wrocławianka, która jest także absolwentką Wydziału Grafiki tutejszej ASP, swój fabularny debiut zrealizowała jako studentka łódzkiej Filmówki (pracuje pod opieką Mariusza Grzegorzka), a na ten pełny metraż (jednocześnie szkolny dyplom) udało się jej zdobyć fundusze ze Studia Filmowego INDEKS oraz Wrocławskiego Konkursu Filmowego.

Zdjęcia kręcono latem 2016 r. głównie w Kotlinie Kłodzkiej. – Jestem lokalną patriotką – przyznaje z dumą Jagoda Szelc. Jej film to portret rodzinny we wnętrzu. Do Muli (w tej roli Anna Krotoska), jej męża, małej córeczki Niny i schorowanej matki przyjeżdżają brat i jego rodzina oraz dawno niewidziana siostra Kana, rzeczywista matka Niny. Dziewczynka ma przystąpić do pierwszej komunii świętej, a za sprawą spotkania obydwu sióstr atmosfera w domu staje się coraz bardziej napięta...

Kadr z filmu „Wieża. Jasny dzień” 

Obraz zyskał świetne recenzje krytyków i nagrody – za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 r., podczas którego utalentowana twórczyni otrzymała także nagrodę Onetu – „Odkrycie festiwalu”.

Jagoda Szelc (rocznik 1984) idzie zresztą na swojej drodze artystycznej po nagrody jak burza. Dostała je już bowiem również od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012), na Lone Star Film Festival w Fort Worth za najlepszy film studencki – etiudę „Taki pejzaż” (2014), która okazała się także najlepszym filmem fabularnym na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Bałcziku (2015).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl