wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Nagroda Muzyczna i Teatralna 2018 wręczone [LAUREACI]
Laureaci od lewej: Hanna Sosnowska, Mikromusic (Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński), Janusz Jasiński (w imieniu Alicji Morawskiej-Rubczak) i Sebastian Majewski materiały prasowe
Laureaci od lewej: Hanna Sosnowska, Mikromusic (Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński), Janusz Jasiński (w imieniu Alicji Morawskiej-Rubczak) i Sebastian Majewski

W Narodowym Forum Muzyki Wrocławską Nagrodę Muzyczną 2018 w kategorii muzyka poważna odebrała Hanna Sosnowska, sopranistka Opery Wrocławskiej, w kategorii muzyka rozrywkowa triumfował zespół Mikromusic. Wrocławska nagroda Teatralna, po raz pierwszy w historii, została przyznana ex aequo dwojgu reżyserom – Alicji Morawskiej-Rubczak i Sebastianowi Majewskiemu.

Reklama

Wszyscy laureaci otrzymali czek na 10 tysięcy złotych i dedykowane im prace graficzki Joanny Gniady.

Nagroda Muzyczna 2018 – muzyka poważna

– Oscar goes to Hanna Sosnowska – tak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wyczytał pierwszą laureatkę Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2018. Kapituła w uzasadnieniu podkreśliła, że sopranistka miała doskonały sezon w Operze Wrocławskiej i stworzyła pamiętne role w różnorodnym repertuarze – Milionerki w „Immanuelu Kancie” Leszka Możdżera, Amora w „Orfeuszu i Eurydyce” Christopha Willibalda Glucka, Julii w „I Capuleti e i Montecchi”.

Śpiewaczka, związana na co dzień z Operą Wrocławską, nie przemówiła na scenie, ale po uroczystości przyznała, że najbardziej wdzięczna jest swojemu profesorowi, Piotrowi Łykowskiemu z wrocławskiej Akademii Muzycznej, mentorowi wokalnemu, dzięki któremu wszystko potrafi, choć przyznała, że nagroda jest także wynikiem pracy wielu osób w Operze Wrocławskiej.

Nagroda Muzyczna 2018 – muzyka rozrywkowa

– Kategoria muzyka rozrywkowa. To może tak – jedna kobieta i pięciu dżentelmenów – odczytał werdykt prezydent Jacek Sutryk. Laur w imieniu całej formacji Mikromusic odebrali założyciele – wokalistka Natalia Grosiak i gitarzysta Dawid Korbaczyński. Kapituła doceniła zespół za album „Tak mi się nie chce”, konsekwentny rozwój artystyczny i umiejętne łączenie różnych gatunków muzycznych.

Nagroda Teatralna 2018 – pierwszy raz ex aequo

– W tym roku sąd konkursowy znalazł się w wyjątkowej sytuacji, bezradny, w związku z tym nie był w stanie wyłonić jednego laureata – wyjaśnił Jerzy Pietraszek, przewodniczący kapituły Wrocławskiej Nagrody Teatralnej, p.o. dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. – Postanowił przyznać nagrody ex aequo, zostało to zaakceptowane przez prezydenta Wrocławia, który w tym roku, wyjątkowo, zwiększył pulę nagród o tę jedną nagrodę – dodał Pietraszek.

– Bardzo gratuluję tej bezradności, oby więcej takich sytuacji, a ja z przyjemnością nagrodę zwiększę – spuentował prezydent Jacek Sutryk wręczając dwie nagrody. Pierwszą, w imieniu reżyserki Alicji Morawskiej-Rubczak, odebrał Janusz Jasiński, dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, w którym powstał spektakl „Dżungla”. Kapituła doceniła ten hipnotyzujący, pełen ciepła, adresowany do najmłodszych widzów spektakl we WTL.

Drugą z nagród otrzymał Sebastian Majewski za reżyserię spektaklu „Postać dnia” przygotowaną przez Teatr Polski – w podziemiu – poruszającą i wielowymiarową opowieść o współczesnych zagrożeniach dla artysty. Ta nagroda jest, przede wszystkim, dedykowana Igorowi Przegrodzkiemu. Mam nadzieję, że jego osoba znajdzie miejsce w przestrzeni publicznej miasta Wrocławia – mówił Sebastian Majewski.

Nagroda dla ambasadorów kultury

– Chciałbym złożyć gratulacje wszystkim wygranym i nominowanym. I zapewnić, że dla nas, wroclawian, to ważne wydarzenie, bo w państwa osobach zyskujemy wielkich ambasadorów kultury – podkreślił prezydent Jacek Sutryk.

Dla laureatów i gości gali w Narodowym Forum Muzyki zagrał jazzowy septet EABS, laureat ubiegłorocznej Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii muzyka rozrywkowa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl