wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławiu, marsz do księgarni! Wiele wydarzeń artystycznych do 25.10

Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury mat. prasowe
Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury

Przez tydzień (od 17.10 do 25.10) można odwiedzać 10 wrocławskich księgarni, w których przygotowano specjalny artystyczny program, m.in. spotkania z ciekawymi gośćmi, koncerty, wieczory poetyckie, premiery książek i spacer po literackim Wrocławiu. Imprezę, która została wpisana w wielkie wydarzenie – Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury – zorganizowała Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza.    

Reklama

Festiwal w 10-ciu wrocławskich księgarniach

Wrocławiu, marsz do księgarni! to ostatni akcent Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury. Dla fanów księgarnianych spotkań codziennie aż do niedzieli same atrakcje. Polecamy kilka z nich.

Wrocławiu, marsz do księgarni!

Wrocławiu, marsz do księgarni!

Termin od 17 października 2020 do 25 października 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Filolog Arkadiusz Żychliński pisze o Bolaño, Bernhardzie, Coetzee, Kafce, Knausgårdzie, Sebaldzie i wielu innych prozaikach. Autor sięga po twórczość pisarzy doskonale w Polsce znanych, jak i nieco mniej rozpoznawalnych autorów „drugorzędnych powieści pierwszej klasy”. Komentuje dzieła klasyków, ale przygląda im się z nieoczywistych punktów widzenia, lokując ich w nowych układach i konstelacjach. 

Książka jest monografią poświęconą twórczości jednego z najważniejszych, najczęściej nagradzanych, najbardziej fascynujących krytykę polskich poetów współczesnych – Andrzeja Sosnowskiego. 

Autorka zaczyna swą opowieść w 1938 roku, roku ostentacyjnego triumfu ideologii NSDAP; „nocy kryształowej” i ustanowienia nowego herbu Wrocławia. Kończy ją zimą 1944 roku, nie zajmując się już okresem Festung Breslau znanym z licznych opracowań.
Książka pokazuje nam obraz życia w mieście, w którym każdą sferę aktywności jej mieszkańców przenika ideologia. 

W przestrzeni kina NH, obok księgarni, rozbrzmiewać będą filmowe tematy w gitarowej aranżacji, a zagra Stefan Bogdalski.

Dla tych, którzy nie dadzą rady być na miejscu, spotkanie będzie prowadzone również online.

W których miejscach bywali niegdyś pisarze? Jakie księgarnie i antykwariaty szczególnie mocno zapisały się na kulturalnej mapie stolicy Dolnego Śląska? Gdzie była pierwsza powojenna wrocławska księgarnia i kto ją prowadził? Ile było ich po II wojnie na Rynku i jak ta sytuacja przedstawia się dzisiaj? Gdzie znajduje się najmniejsza księgarnia w mieście?
Na te i wiele innych pytań odpowie oprowadzający.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama