wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie nominowani do nagrody imienia Powstańców Warszawskich

Wrocławianie nominowani do nagrody imienia Powstańców Warszawskich

Redakcja www.wroclaw.pl,

Nagroda im. Powstańców Warszawskich mat. prasowe
Nagroda im. Powstańców Warszawskich

Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Reklama

Laureaci nagrody zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazł się Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz wrocławski fotograf Bartosz Janiczek.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” nominowany w kategorii Instytucja

Instytucja debiutowała słynną wystawą „Pociąg do historii”. Wystawa zlokalizowana w kilku wagonach odwiedziła około 50 miejscowości. Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa i otwarcie Centrum Historii Zajezdnia w miejscu historycznej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską „Solidarność”. 

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 roku, aby utrwalać i promować dorobek historyczny i kulturowy stworzony przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. Ośrodek zbieranie świadectw historii rozpoczął jeszcze zanim formalnie rozpoczął działalność we Wrocławiu. Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio. 

Wrocławski fotograf nominowany w kategorii Pasjonat

Kategoria Pasjonat obejmuje osoby prywatne, które z własnej inicjatywy i często własnym nakładem środków finansowych realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania. Dzięki nim o ważnych kartach w historii Polski dowiadują się ludzie z całego świata. Fotograf Bartek Janiczek został nominowany za realizację projektu Poczet Odtwórców Polskich, w ramach którego autor przybliża historię za pomocą zdjęć prezentujących polski ruch rekonstrukcyjny.

Pytamy Bartka Janiczka czym jest dla niego nominacja do nagrody BohaterOny im. Powstańców Warszawskich.

– Przede wszystkim zaskoczeniem - niesamowicie przyjemnym i napędzającym do dalszej pracy, ale zaskoczeniem. Nie sądziłem, że mój projekt zatoczy tak szerokie kręgi. Czuję dodatkową energię do tworzenia kolejnych odsłon Pocztu. Jednocześnie nominacja jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, ponieważ mogłem się znaleźć wśród grona ludzi, którzy tworzą naprawdę niesamowite rzeczy – mówi Bartek Janiczek.

W ramach inicjatywy Janiczek fotografuje tych, którzy „odtwarzają” postacie z dawnych lat. Są wśród nich żołnierze z okresu napoleońskiego, śląscy rycerze, rzemieślniczki, ale też damy w sukniach wieczorowych z początku XX wieku, członkinie Ochotniczej Legii Kobiet, żołnierze walczący w II wojnie światowej i sanitariuszki. W ten niekonwencjonalny sposób – za pomocą obrazu – fotograf chce promować historię i polski ruch rekonstrukcyjny, opowiadać o pasji, magii miejsca i wyjątkowych ludziach.

– Przy tworzeniu zdjęć rekonstrukcyjnych w ramach mojego profilu Rekografia największymi inspiracjami są zarówno ciekawość drugiego człowieka jak i chęć dzielenia się „momentami”, które obserwuję. Ich dynamiką, pięknem, nastrojem - nieważne, czy będzie to bitwa, sielanka obozowa czy portret rzemieślnika. Wszystko to chwile, które chcę zatrzymać i pokazać innym – opowiada o swoich inspiracjach wrocławski fotograf.

Jak wyglądała praca przy projekcie Poczet Odtwórców Polskich?

– Jeśli chodzi o mój sztandarowy projekt „Poczet Odtwórców Polskich” to portret polskiego ruchu odtwórczego. Fotografuję Polki i Polaków rekonstruujących różne okresy historyczne. Zbieram ich, omawiam ideę projektu i spotykamy się na sesjach zdjęciowych (dotąd dwa razy we Wrocławiu, w Poznaniu, Warszawie i Podborsku). Następnie sami odtwórcy tworzą opisy swoich sylwetek - w końcu oni są specjalistami. Tak gotowe „karty postaci” trafiają na stronę, która powstała dzięki stypendium z projektu Kultura w Sieci, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Bartek Janiczek.– Co ważne, projekt jest ciągle „żywy”. Nie mam zamiaru go kończyć, chcę cały czas powiększać go o nowe sylwetki i opisy. Chcę, by w ramach możliwości, stał się nie tylko projektem artystycznym, ale także źródłem inspiracji historycznej i kulturalnej– podkreśla Bartek Janiczek.

Organizatorami kampanii BohaterON jest Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl