wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocław w dzienniku „Arts & International Affairs”
Tym razem numer „Arts & International Affairs” jest poświęcony Wrocławiowi mat. prasowe
Tym razem numer „Arts & International Affairs” jest poświęcony Wrocławiowi

W nowym numerze oficjalnego dziennika instytutu zajmującego badaniami nad międzynarodową współpracą kulturalną na Uniwersytecie w Edynburgu znalazło się 14 tekstów o Wrocławiu autorstwa m.in. Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia w latach 2002-2018, profesora Jerzego Langera, członka Polskiej Akademii Nauk, architekta Zbigniewa Maćkowa i Ewy Kaucz, prezesa Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.  

Reklama

„Art & International Affairs” to prestiżowy (cytowany na wielu konferencjach międzynarodowych) akademicki dziennik Uniwersytetu w Edynburgu, w którym publikowane są teksty dotyczące polityki i ekonomii sztuki postrzegane z perspektywy globalnej.

W najnowszym wydaniu internetowym wiodącym tematem jest Wrocław, a redaktorzy już we wprowadzeniu podkreślają wyjątkowo kosmopolityczny charakter miasta. Ponadto zwracają uwagę, iż autorzy 14 esejów przedstawiają pewien rozdział z historii miasta, które po wojennych zniszczeniach, a następnie komunistycznej przeszłości Wrocław przeobraził się w prawdziwie europejski ośrodek, który w pełni zasłużył na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. 

Pełny tekst przeczytamy na stronie „Art & International Affairs”.

O Wrocławiu dla „Art & International Affairs” piszą:

Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta w latach 2002-2018

W „My Wrocław” dzieli się własnymi refleksjami o Wrocławiu, przypominając, że to prawdopodobnie jedyne miasto, w którym cała niemal populacja została zastąpiona nową na skutek przesunięcia granic po II wojnie światowej. Prezydent przywołuje także amerykańskiego naukowca specjalizującego się m.in. w tematyce urbanistyki Richarda Floridę, który za miasta kreatywne uważa te z cechami 3T: Technologia, Talent, Tolerancja.

Z kolei w wywiadzie, jaki przeprowadzili z nim redaktorzy „Art & International Affairs” odpowiada m.in. na pytanie, jak istotne było dla historii miasta pogodzenie się z niełatwą przeszłością w kontekście przyszłości Wrocławia przypominając m.in. słynny list biskupów polskich do biskupów niemieckich zainicjowany przez arcybiskupa wrocławskiego Bolesława Kominka. 

Wreszcie w „Green City” dzieli się refleksjami dotyczącymi aplikowania Wrocławia do tytułu Zielonej Stolicy Europy.

Jerzy M. Langer

profesor fizyki, członek Polskiej Akademii Nauk, w latach 2006-2012 doradca prezydenta Rafała Dutkiewicza ds. naukowych

W tekście profesor wyjaśnia, jak miasto-Feniks powstało z popiołów i dziś słynie z innowacyjnego genu.

Zbigniew Maćków

architekt, kurator ds. architektury Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Wrocławski architekt pisze o architekturze w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury oraz osobny tekst o koncepcji osiedla Nowe Żerniki jako pokłosiu działań w roku ESK 2016.

Ewa Kaucz

prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Prezes ARAW-u prezentuje idealne miejsce dla biznesu, w którym świetne warunki znalazły globalne firmy, jak 3M, Amazon, Credit Suisse, BASF, Google, Volvo, Whirlpool i IBM, ale również startupy oraz pokazuje Wrocław jako miasto, w którym gospodarka jest oparta na wiedzy.

Marek Mutor

dyrektor Centrum Historii Zajezdnia

Pisze o przestrzeni dla historii i o tym, jak dziś nowocześnie opowiadać o historii.

Bente Kahan

inicjatorka fundacji, która prowadzi Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w synagodze Pod Białym Bocianem 

Przywołuje bolesną historię europejskich Żydów, uwzględniając Breslau, a potem Wrocław. Opowiada o działalności swojej fundacji.

Jarosław Fret

dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

Opowiada o 30 latach działalności Instytutu Grotowskiego, przypominając historię obecności słynnego reżysera i teoretyka we Wrocławiu oraz obecne inicjatywy realizowane przez placówkę.

Katarzyna Janusik (tłumaczka) i Irek Grin

dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury

Piszą o zmieniającym się obrazie życia literackiego we Wrocławiu, m.in. o tytule Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016, Muzeum Pana Tadeusza, inicjatywach WDL.

Zespół Narodowego Forum Muzyki i jego dyrektor Andrzej Kosendiak

 Piszą o tym, jak NFM stał się muzycznym sercem Wrocławia, o innowacyjności sali koncertowej, w której muzyka nareszcie może idealnie wybrzmieć, ale też m.in. o przestrzeni placu Wolności.

Rafał Zagrobelny

menedżer Hydropolis

Centrum nauki i wiedzy o wodzie przedstawione jako miejsce zarówno związane z wodną historią Wrocławia, jak i nowoczesna propozycja edukacyjna dla odwiedzających.

Kamila Kamińska-Sztark

współpracowniczka i badaczka ESK 2016

Pisze o Wrocławiu, mieście studentów, z których wielu zaangażowało się, jako wolontariusze, w działania podczas wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl