wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Wrocław” promuje... Wrocław ludowymi tańcami i śpiewem
RDZPiT "Wrocław" na lipcowych występach w Rumunii fot. archiwum zespołu cc
RDZPiT "Wrocław" na lipcowych występach w Rumunii

W dzisiejszym komercyjnym świecie tradycja i ludowość zostają w tyle za cyberprzestrzenią. Członkowie Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” pokazują natomiast, że polski folklor nie jest ani nudny, ani kiczowaty. Wydaje się, że robią to z powodzeniem, ponieważ zespół istnieje już 52 lata.

Reklama

„Wrocław” został założony 65 lat temu jako Zespół Spółdzielczości Pracy i cel, a właściwie kulturotwórcza misja jego działalności nie zmieniły się na przestrzeni tej epoki, która w Polsce zaznaczyła się różnymi odcieniami społeczno-politycznymi. Jest nią bowiem szerzenie polskości, kultury ludowej oraz narodowej. 

Krajowa Rada Spółdzielczości wyróżniła zespół odznaką „Za zasługi dla spółdzielczości”. Od 1997 r. Honorowy patronat nad „Wrocławiem” obejmuje Prezydent Wrocławia.

Piękna nasza Polska cała. Tańce i pieśni

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce z wielu regionów Polski, a dzięki specjalnemu opracowaniu muzycznemu prof. Jerzego Zabłockiego każdy występ jest atrakcyjny i niepowtarzalny. Również za sprawą układów choreograficznych oraz wspaniałych ludowych strojów, w których występują członkowie „Wrocławia”. 

W ciągu prawie sześciu dekad działalności, przez zespół przewinęło się około tysiąca osób – różnych zawodów, wykształcenia i w różnym wieku, ale połączonych taką samą pasją. Byli więc wśród nich uczniowie, studenci, artyści amatorzy, osoby pracujące czy już na emeryturze, dla których folklor jest czymś ważnym. 

To idzie młodość: dzieci, młodzież, dorośli

Nie tylko dorosła grupa „Wrocławia” zbiera pochwały i kolekcjonuje koncertowe sukcesy. Również najmłodsi mają swoje osiągnięcia. Wrocławska formacja dziecięca działa od 1998 r., a w 2001 poszerzyła się o grupę w Obornikach Śląskich. Obecnie w zespole tańczy prawie 50 dzieci do 16. roku życia. Jak mówią pracujący z nimi instruktorzy, śpiew i taniec to wspaniały sposób na aktywą zabawę, ale i naukę, z dala od tak uwielbianych przez młodych ludzi komputerów i innych zdobyczy współczesnej techniki.

Zajęcia z dziećmi prowadzą absolwentki Akademii Muzycznej i Akademii Wychowania Fizycznego, dlatego w ich programie są zarówno ćwiczenia, kształtujące odpowiednią postawę i koordynację ruchową, jak i takie, które rozwijają talenty wokalne. Wszystkie uczą zaś poza tym umiejętności pracy w grupie.

Młodzież, podobnie jak dorośli członkowie „Wrocławia”, występuje na wielu festiwalach i przeglądach, mając w programie koncertowym tańce regionalne oraz polskie tańce narodowe.

Sztuka szuka poklasku. Na scenie 2.5 tys. razy

W całej swojej karierze „Wrocław” koncertował już ponad 2500 razy w kraju i za granicą, na licznych wydarzeniach i festiwalach, m.in. w: Meksyku, Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji, Belgii, Bułgarii, Szwajcarii, Czechach, a także Bośni i Hercegowinie i na Ukrainie. Ostatnio (5-9 lipca) wziął udział w 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Festivalul Inimilor” w rumuńskim mieście Timisoara.

Więcej o historii i działalności zespołu na stronie domowej „Wrocławia”.

fot. archiwum zespołu

współpraca: Monika Bierońska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl